"En İyi Meyhane": Eleos

2013 Gecce Mekan Oscarları'nda “En İyi Meyhane” ödülü alan Eloes'un kurucularından Aleks Karaköse ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Aleks Karaköse aldıkları ödülün gururunu, meyhane kültürünün detaylarını ve başarı hikayelerini anlattı...

14 Kasım 2013 11:44
"En İyi Meyhane": Eleos
2013 Gecce Mekan Oscarları’nda “En İyi Meyhane” ödülü aldınız bunu neye borçlusunuz?

Aslında bunun cevabı çok klişe, kime sorsanız aynı söyler ama gerçekten işimizi çok severek, aşkla yapıyoruz. Meyhanecilik değişik bir hikâye; meyhanecilik çok geleneksel ama Eleos’un yaptığı biraz daha modern meyhanecilik. Çünkü eski meyhanelerde daha çilingir sofraları, daha ağır masalar olurdu. Şimdi günümüzde olay daha farklı, biraz daha modernleşti meyhaneler. Mezeler girdi işin içine, müzik değişti, konsept değişti, eski meyhaneciler gitti yerine daha genç işletmeciler, meyhaneciler geldi. Son dönemde açılan meyhanelere baktığınızda İstanbul’da eski tip meyhane bulabileceğiniz yer üç dört tane kaldı. Yeni meyhanelerin hepsi modern meyhane ve genç işletmecilerin olduğu meyhaneler. Bizde işimizi çok severiz yapıyoruz. Örneğin tedariklerimizin çoğunu Yunanistan’dan yapıyoruz, buradaki tüm ürünlerimizi kendimiz seçiyoruz yani işin bütün detaylarıyla kendimiz ilgileniyoruz. Bunun ödülü getirdiğini düşünüyorum ben.

Meyhanecilik kültürü gün geçtikçe kayboluyor, böyle bir dönemde meyhanecilik ruhunu yaşatmak zor olmuyor mu?

Meyhanecilik tabiî ki zor, dediğim gibi aslında Eloes’un konsepti tam meyhane değil daha çok butik restoran. Ne bir balık restoranı ne de tam bir meyhane, ikisinin arasında yani konsept meyhane. Ama bence Eleos bu konsept meyhane kavramını getirenlerden biri. Ben birçok yeni açılan meyhaneye gittiğim zaman Eleos’u görüyorum. Yani hepsi bizden bir şeyler almış aslında bu durum çok da hoşuma gidiyor, bununla ilgili bir kaygım yok.

Bir de şimdi Ege mutfağı çok moda oldu, ama Ege Mutfağını masanıza mavi beyaz örtü koymakla sağlayamıyorsunuz. Bu çok sığ kalıyor ve Ege Restoranıyım diye açılan birçok yer kapanıyor. Çünkü altını dolduramıyorlar. Ege Mutfağı deyip yanına acılı ezme koyduğunuz zaman bu çok komik kalıyor onun için Eleos’un farklı bir tarzı var biz bu tarzı devam ettirmeye çalışıyoruz. Ayrıca biz tamamen Yunan Restoranı da değiliz biz Ege Restoranıyız, iki yakanın mezelerini, otlarını, uzosunu, müziği yani hepsini beraber koyduk Eleos’un içine.

Eleos’un bu kadar sevilmesinin nedenleri sizce neler?

Eleos’da her şey çok taze, çok samimi… Eleoes’un çok güzel bir mutfağı var, çok şık bir dükkânı var... Eleos’un çok güzel müzikleri var ve Eloes fiyat politikasını çok güzel uygulayan bir dükkân, eli çok açık. Yediğiniz kadar ikramınız var, bunun da etkisi var; ayrıca oldukça huzurlu bir dükkân, enerjisinin çok yüksek olduğunu düşünüyorum. Müşterilerimizin tercih sebeplerinin içerisinde bunların olduğunu düşünüyorum.

Ödül almak nasıl bir his, keyfin yanında sorumluk da yüklüyor mu?

Ödül almak çok keyifli bir duygu. İkinci ödülümüzü aldık. Sektörümüzde çok fazla imkan yok sizi yücelebilecek. İki şey var sadece bir müşteri memnuniyeti ve bir de Gecce Mekan Oscarları. Kenan Bey bu işi gerçekten çok güzel yapıyor. Asla Kenan Bey bundan vazgeçmesin çünkü sektöre çok büyük katkıları var, bizim için çok ciddi bir apolet gecce ödülü almak, bu yüzden de oldukça mutluyuz. Tabi hak etiğimizi de düşünüyoruz, inşallah da her sene bu ödülü almaya talibiz.

Aynı zamanda sorumlulukta yüklüyor tabi; içeriye o tabelayı koymakla iş bitmiyor. Çalışma arkadaşlarımızın hepsini şunu söyledim evet biz bu ödülü aldık ama bu ödülün altını çok güzel doldurmalıyız. Örneğin yeni mezeler katmaya çalışıyoruz, yeni tatlar bulmaya gayret ediyoruz; personelimizi sunum konusunda daha geliştirmeye çalışıyoruz gibi… Detaylı çalışıyoruz sürekli.

Gecce Mekan Oscarları Törenini beğendiniz mi?

Tören çok güzeldi, gecceye çok yakışan bir gecceydi. Emeği geçenlerin hepsinin eline sağlık.

Ametist taşlı ödülü beğendiniz mi?

Ödülü de çok beğendim. Zaten Kenan Bey’in sürekli sürprizleri var, ödülde çok güzeldi, çok beğendik. İçeriye de astık çok yakıştı.

Eleos’un gelecek planları neler?

Eloes çok sindire sindire adım atan bir işletme. Beyoğlu’nda dördüncü senemiz doldu, artık üçüncü şube zamanımız geldi. Ama biz Eleos’a yakışan bir lokasyonda bir yer istiyoruz. Şube açmak kolay bir şey ama önemli olan bulduğunuz yerin Eleoes’un ruhunu taşıması. Mesela boğaz kenarında bir yer açmanız kolay ama bulduğunuz bina bile Eleos için önemli. Örneğin Eloes’un iki şubesine de dikkat edin, tarihi binalardadır. Kendimize yakışan güzel bir yer bulduğumuz takdirde 3. Şubemizi açacağız inşallah.

Detaylar için tıklayınız

İrem Altınalev

[email protected]
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Eleos Rrestaurant

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz