“En İyi Maitre D’HOTEL”: Lütfü Ayan - Chilai

2013 Gecce Mekan Oscarları'nda “En İyi Maitre D’HOTEL” ödülü alan Chilai'nin işletme müdürü Lütfü Ayan ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Lütfü Ayan aldıkları ödülün gururunu ve başarı hikayesini anlattı...

11 Kasım 2013 11:05
“En İyi Maitre D’HOTEL”: Lütfü Ayan - Chilai
2013 Gecce Mekan Oscarları’nda “En İyi Maitre D’HOTEL” ödülünü aldınız, bu başarınızı neye borçlusunuz?

Öncelikle bunu ekibimize borçlu olduğumuzu söyleyelim. Çünkü biz burada bir ekibiz; mutfak, salon başta olmak üzere bize işletmemizde büyük destek oldu. Burada almış olduğumuz bazı konularda işletmemiz bize oldukça destek oldu. Bu motivasyonla bizde hadi durmayalım, daha iyisini yapalım diyerek, biraz da yaratıcılıkta katarak bu ödüle laik görüldüğümüzü düşünüyorum. Ödül için Kenan Erçetingöz’e buradan tekrar teşekkür ediyorum.


İyi bir işletme müdürü olmak için neler yapılmalı, nelere dikkat edilmeli?

Öncelikle insan ilişkilerinizin çok iyi olması gerekiyor. İdareci yönün çok baskın olması gerekiyor, 30 – 40 kişiyle burayı idare ediyorsunuz. Yüzlerce misafir geliyor ve herkesle bire bir ilgilenmeniz gerekiyor. Kişinin psikolojisinden tutunda, misafirin memnuniyetini ya da memnuniyetsizliğini hissetmeniz gerekiyor ki hemen önlem alabilin. Hep canlı yayında oynuyorsunuz, bunun telafisi olmuyor yani yanlış bir cümle, yanlış bir davranış söz konusu olduğunda bunu silelim ya da tekrarlayalım gibi bir lüksünüz olmuyor. Dolayısıyla her saniye çok dikkatli olmanız gerekiyor. Yani gerek yemeklerden, servisten, misafirin mimiklerinden memnuniyetini hissetmeniz gerekiyor. Çok iyi bir gözlemci olmanız gerekiyor. Tabi buda 3 – 5 senede olmuyor. Benim bu sektörde 27. senem olacak. Komilikten geldim, garsonluk yaptım, salon şefliği yaptım. Böyle 27 seneyi geride bıraktım. Artık müşteriyi kapıdan girer girmez tanıyabiliyorsunuz. Örneğin bu kişi sorunsuz müşteri ya da sorun çıkartabilir diyebiliyorsunuz. Bir nevi insan sarrafı oluyorsunuz. Tabi bunun altında yatan asıl sebep işi sevmek; mesleği sevmeniz çok önemli. Bir problem yaşadığınızda bunu işin cilvesi olarak görmeniz gerekiyor. Çünkü hep iyi, mutlu müşteriyle karşılaşmıyorsunuz. Bizim işimiz zaten sorunlu müşteriyi çözmekle, onun mutlu ayrılmasını sağlamakla başlıyor. Yani bizler doğruları değilde yanlışları görmenin peşindeyiz. Burada idareci devreye giriyor; günlük toplantılarımız oluyor mesela. Bir önceki gün yapılan hatalar nedir, nasıl davranılmalıdır. Bunlarının telafisini yapmaya çalışıyoruz.

Ödül almak keyifli güzel bir his, peki aynı zamanda sorumluluk yüklüyor mu?

Evet ödül almak çok keyifli, çok motive edici bir şey. Fakat aynı zamanda sorumluluk yükleyici de bir durum. Bu sektörde kendinizi yenilemezseniz çok çabuk geriye gidersiniz, rehavete kapılırsanız o sizin bitişiniz demektir. Çünkü bizim işte hep yenilik ön planda. Örneğin her üç ayda bir menümüzü değiştiriyoruz. Bunlar hep yaratıcılıkla, sektörü takip etmekle alakalı. Her gün bir şeyler öğrenip, kendinizi yeniliyorsunuz. Zaten sektörde kendini sürekli yeniliyor ve sizde buna uyum sağlamak zorundasınız.

Ametist taşlı ödülü beğendiniz mi?

Çok keyifli bir ödül, tasarımı da çok hoş. Ödül hakkında twitter’da da çok yorum okudum, çok beğenilmiş. Kenan Bey’i böyle güzel bir tasarım yarattığı için tebrik ediyorum.

Gecce Mekan Oscarları nasıldı? Töreni beğendiniz mi?

Çok keyifli bir gecceydi. Zaten çok kalabalıktı birçok ünlü sima da gecceye katılmıştı. Tören sonrası partide çok güzeldi. Çeşitli Dj’lerin olduğu çok güzel bir geceydi. Onları da geccede görmek bizim için çok keyifli oldu. Bu sektör zaten bir bütündür, Reina olsun diğer mekanlar olsun; biz hep koordineli çalışıyoruz. Piyasanın nabzını tutan 20 tane mekan zor sayarız. Ve bu mekanlar hep iletişim halinde olurlar.

Chilai’nin gelecek planları neler, önümüzdeki günlerde ne gibi değişiklikler göreceğiz?

Menülerimiz 3 ay da bir değişiyor. O da tabi komple değil, mevsime göre değişiyor. Mutfak Şefimiz İsmail Durgun’da bu konuda oldukça başarılı ve yaratıcı bir şef. Onunla toplantılar yaparak ortak fikirleri ortaya çıkartıp onları sunuyoruz. Bunlardan da gerçekten çok ciddi beğeniler alıyoruz. Onun dışında Chilai bir tane olacak başka bir Chilai açmayı düşünmüyoruz. Biz yerimizde çok iyiyiz, güzel bir çıkış yaptık, piyasa da bizi kabullendi. Canlı müziklerimiz devam ediyor hafta sonları, o da çok sevildi. Onun dışında kokteyllerimiz yine mevsime göre değişiyor.

Detaylar için tıklayınız


İrem Altınalev
[email protected]
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Chilai , Lütfü Ayan

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz