"En İyi Füzyon Mutfak": P.F.Chang's

2013 Gecce Mekan Oscarları'nda "En İyi Füzyon Mutfak": P.F.Chang's'in Genel Müdürü Burak Baban ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Burak Baban P.F.Chang's markasının geçmişini ve standartlarını anlattı.

25 Kasım 2013 12:32
"En İyi Füzyon Mutfak": P.F.Chang's
2013 Gecce Mekan Oscarları’nda “En İyi Füzyon Mutfağı” ödülü aldınız bu başarınızı neye borçlu olduğunuzu düşünüyorsunuz?

P.F.Changs bir Chines - American konsepti yani salt bir Çin mutfağının buraya uyarlanması gibi algılanmaması gerekli. P.F.Changs Amerikan bistro standartlarında Çin lezzetlerini sunan bir marka dolayısıyla farklı tatlar, farklı lezzetler, farklı tarifler var. Kurucumuz P.F.Changs ‘in bir sloganı var sürekli vurgulamaya çalıştığı: “Hiçbir sosta, hiçbir üründe, 3 malzemeden fazla karıştırmamaya çalışıyoruz”. Çünkü yalınlık kelimesi çok kritik bir kelime bizim mutfağımızda; füzyon denildiği zaman aslında işin içine çok karışık tarifler giriyor olmasına rağmen P.F.Changs’i diğer füzyon mutfaklarından ayıran özellik yalınlığı içerisinde bulunduruyor olması.

Mutfak dışında P.F.Changs dendiği zaman ilk akla gelen şey s standardizasyon, şuan da P.F.Changs’in 250 tane şubesi var. Aynı lezzet kalitesini sağlayabilmek için de belli standartları koruyor olmamız gerekiyor. Bu standartlardan kastım sadece yemeklerin tarifi değil, o yemekleri yapmak için kullanılan malzemelerden tutunda, bir servis elemanın kaç masayla ilgilenmesi gerektiğine kadar her P.F.Changs’in uygulamakla yükümlü olduğu sorumlulukları var. Bu standartları koruduğumuz zamanda buraya gelen her müşteri bir daha geldiğinde aynı hizmet kalitesiyle karşılaşıyor, bunu bilerek gelmesi de müşteri için çok önemli bir deneyim. Çünkü müşteri yiyeceği yemeğin lezzetinden de, hizmet kalitesinden emin olarak geliyor. P.F.Changs’in pek çok yabancı marka restoran zincirinden ayıran özellik standartlara çok önem veriyor olması.

Ödül almak nasıl bir duygu? Belli bir sorumlulukta yükledi mi?

Birinci senemizde böyle bir ödülü almak demek gecce’nin bir takım yüksek standartlarını karşılayabilen bir markayız. Bunu devam ettirebilmek önemli ama benim bu konuda şüphem yok, P.F.Changs’in zaten standardizasyon kaynaklı bir disiplini olduğu için bu başarıyı devam ettireceğimizi düşünüyorum. Zaten P.F.Changs yaşadığı her bölgede koruduğu bu standartlarıyla biliniyor.

Önümüzdeki dönmeler için P.F.Changs’in planları neler?

Şuan her hangi bir değişiklik yok. Zaten bizim menümüz yaklaşık 20 senedir aynı menü. 1993’te Arizona’da kurulmuş. O günden bugüne kadarda belki birkaç ufak dokunuş dışında menüde bir değişiklik olmamış. Bizim menümüz her sene, her sezon değişen bir menü değil. O yüzdende şuan için planda her hangi bir değişiklik yok.

Ametist taşlı ödülü nasıl buldunuz, beğendiniz mi?

Çok beğendik, ödül gecce.com’un marka algısıyla ödülün verdiği mesaj bir biriyle çok güzel örtüşmüş o yüzden harika bir ödül. Ametis taşı da çok güzel, gecce’yi de çok güzel temsil etmiş. Marka ödülü olmasının dışında çok da güzel bir hediye.

Gecce Mekan Oscarları törenini nasıl buldunuz?

Çok güzeldi, ben daha önce ki gecelere katılamamıştım, fakat konuştuğumuz her kişi çıtanın her geçen sene çok yükselttiğini söyledi.

P.F.Changs bi sene içerisinde çok güzel bir popülariteye sahip oldu, bunu neye borlu olduğunuzu düşünüyorsunuz?

Kişilerin burada hizmet ve lezzet kalitesinin her zaman aynı odluğunu bilmesi denilebilir. Onun dışında burası Amerikan bistro, insanlar burada hem kaliteli hem de konforlu bir ortamda yemek yiyebiliyorlar. Evet burası şık ve belli bir kaliteye sahip bir yer ama yanı zamanda da kişilerin rahat yemek yiyebilecekleri, kalabalık gruplarla gelebilecekleri bir yer. Şöyle bir şey var birinden farklı nedenlerle dışarıda yemek yiyen herkesin bir şeyler bulabileceği bir mekan. Örneğin çocuğunuzla da buraya gelebilirsiniz ve çocuğunuzda burada çok rahat ettiğini görebilirsiniz. Çünkü bizim P.F.Changs çocukların mutluluğa önem veren bir marka. Diğer bir taraftan iki kişide buraya gelip keyifli yemek yiyebilirsiniz ama bizim önerdiğimiz kalabalık guruplarla gelinmesi, çünkü porsiyonlar çok büyük. Menü de çok geniş, 80’e yakın ürün var, dolayısıyla her gelişinizde başka bir şey tatmak istiyorsanız kalabalık gelmek çok daha keyifli.

Detalar için tıklayınız

İrem Altınalev

[email protected]
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz