En İyi Ege Mutfağı: Etiler Maria's

2013 Gecce.com Mekan Oscarları'nda "En İyi Ege Mutfağı" ödülü alan Etiler Maria's'ın sahibi Maria Ekmekcioğlu ile röportaj gerçekleştirdik. Maria Ekmekcioğlu Gecce Mekan Oscarları'ndan aldıkları ödülün keyfini ve Etiler Maria's da yaşanacak sürprizleri anlattı...

06 Kasım 2013 11:05
En İyi Ege Mutfağı: Etiler Maria's
2013 Gecce Mekan Oscarlar’ında “En İyi Ege Mutfağı” ödülünü aldınız, bu konu hakkında ki görüşlerinizi alabilir miyiz?

Ödül almak çok keyifli bir duygu. Gecce Mekan Oscarları’nda her şey çok güzeldi. Sunumlar, kokteyl, tören her şey çok keyifliydi. Bir de çok ciddi alkış aldım, bu beni çok duygulandırdı, çok mutlu oldum. Gecce zaten çok keyifliydi, müzikler vs her şey çok güzeldi. Ödül almak ayrı bir keyifti tabi.

Ameteist taşlı ödül hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ödülümüzü hemen astık girişimize. Ama biraz ağır, gelecek sene biraz daha hafif olsun. Ameteist taşı zaten benim taşım. Benim genel rengim mordur, bir de annemin göz rengi ameteist taşı rengindeydi ve boynuna da hep ameteist taşından bir kolye takardı. O yüzden ameteist benim için çok özeldir. Aynı zamanda bolluk bereket anlamına gelir o yüzdende çok önemlidir. Benim taşım ameteist olduğundan ameteist taşlı bir ödül almak benim için çok anlamlı oldu, bu sene bu ödülü kesinlikle almam gerekiyormuş. Yalnız böyle özel bir ödülden sonra seneye nasıl bir ödül olur şimdiden merak ediyorum.

Ödül almak keyifli olduğu kadar sorumluluk yükleyici, bu sizde seneye daha iyi olmayım gibi bir yükümlülük getiriyor mu?

Biz ödül alsakta almasakta her zaman daha iyisi için uğraşıyoruz zaten. Çok sevilen de bir mekanız bunu her konuda görüyorum o yüzden hep daha iyisi için uğraşıyoruz. Hatta ödülden sonra restoranımıza bir provokasyon oldu. Bunun üzerine misafirlerimizin bize olan sevgisini daha rahat gördüm. Yüzlerce mail geldi, bir çok misafir telefon açtı ve restoranımda ne kadar güzel zamanlar geçirdiklerini anlattılar. Buda beni çok mutlu etti tabi. Ve böyle bir olayda bizim gücümüzü daha da arttırdı.

Onun dışında kalitemiz için her zaman büyük mücadele veriyoruz. Her şeyin en kalitelisi için uğraşıyorum. Tereyağından tutunda sebzelere kadar her şeyin en güzelini en kalitelisini kullanmaya çalışıyorum. Masa örtüsünün temiz olması, bardakların güzel olması her şey bir biriyle bir bütün o yüzden her bir detayın en iyisi olmasına dikkat ediyoruz. Tabi ki böyle bir ödülden sonra daha da keyifli şeyler yapmaya çalışacağız. Yeni menüler hazırlayacağız oğlumla birlikte, şuan onun çalışmalarını yapıyoruz.

Yeni projeleriniz var mı?

Evet, oğlumla birlikte bir televizyon programına başlıyoruz. Maria’nın Mutfağı adında. Oğlumla eskiyi ve yeniyi tartışıcağız. Ben eski İstanbul yemeklerini yapacağım oğlum ise yeni modern İstanbul yemeklerinden örnekler sunacak, bu nokta da tatlı tartışmalar olacak. Örneğin ona tarçın kullanma, kişniş koy gibi tartışmalar yapıcağız. Aynı zamanda menümüzde de değişiklikler olacak yeni modern mutfağın örneklerinden olacak, oğlumla bu konu hakkında konuşuyoruz. Oğlumun çok güzel salataları var onlara menüde yer vereceğiz.

Maria’nın Bahçesi’nin müşteri portföyü de değişti eskiden genelde 40 yaş üstü misafirlerimiz gelirdi. Şimdi çok fazla genç müşterimde var. Çok cici gençler geliyor ve çok mutlu oluyorum. O yüzden menüde de yenilikler olmalı diye düşünüyoruz. Ayrıca müziklerde de yenilikler yapıyoruz, çok güzel sürprizlerimiz var. Her Çarşamba, Cuma, Cumartesi keyifli müzikler dinleyecek misafirlerimiz. Bir de piyona aldık, bazı gecceler piyano geccesi olacak, genç bir kızımız çalacak o da çok keyifli olacak.

Detaylar için tıklayınız
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: etiler maria's

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz