"En İyi Dj": Yener Katırcıoğlu - Sunset

2013 Gecce Mekan Oscarları'nda "En İyi Dj" ödülünü kazanan Yener Katırcıoğlu ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Yener Katırcıoğlu yarım asırlık Dj'lik serüvenini ve uzun süreler bu meslekte olmasının sırlarını anlattı.

29 Kasım 2013 09:59
"En İyi Dj": Yener Katırcıoğlu - Sunset
2013 Gecce Mekan Oscarları'nda "En İyi Dj" ödülü aldınız, bu başarınızı neye borçlu olduğunuzu düşünüyorsunuz?

Çok uzun yıllardır bu işin içersindeyim, Edremit’te başladım bu işe, asıl mesleğim kasaplıktı yazdan yaza Dj’lik yapıyordum, kışında dükkânda duruyordum, daha sonra 1970’de İstanbul’a geldim ve burada Dj’lik yapmaya başladım. 62-63 yılında başladım DJ’liğe ve hala çalıyorum, Türkiye’nin eski Dj’lerinden biriyim denilebilir yani başarımı tecrübeme ve deneyimlerime borçluyum. Tabi birde benim müziğimi seven, dinlemeye gelen insanlara. Sunset’e 1995’te yılbaşı için gelmiştim kalış o kalış o zamandan beri Sunset’te çalıyorum. Beni kardeşimde Dj aynı zamanda oğlumda Dj yani nesilden nesile bu işi yapıyoruz.

Ametis taşlı ödülü nasıl buldunuz, beğendiniz mi?

Ödülü çok beğendim, çok şık ve güzel bir ödül.

Gecce Mekan Oscarları törenini nasıl buldunuz?

Tören’de çok güzeldi, çok güzel bir kalabalık vardı. Türkiye’nin önemli Dj’leri de ilk kez bir aradaydı bu yüzden de bence önemli bir organizasyondu.

Ödül almak nasıl bir his? Keyifli olduğu kadar sorumlulukta yükledi mi size?

Ben ilk kez ödül aldığım için inanılmaz heyecanlandım. Hatta sahnede tutuldum diyebilirim. Ödül almak çok keyifli çok güzel bir his, ilk kez aldığım için de oldukça anlamlı; bunun yanında tabi sorumlulukta yüklüyor, size daha iyi işler yapmak için teşvik ediyor.

Sunset’te ne tarz müzikler çalıyorsunuz?

Saate göre değişiyor, 6’da lounge ve chill out müzikler çalıyorum, yemek zamanı nostajik Fransızca, İtalyanca şarkılar çalıyorum. Sunset dünya mutfağına sahip olduğu için müzikleri de dünya müziği olmalı, buraya gelenler de aynı şekilde, bir koç yabancı geliyor müşteri geliyor Sunset’e o yüzden Latin, İspanyol, Fransız, Portekiz, Jazz kısaca her dilden müzik çalıyorum. Yemekten sonra burası bara dönüşüyor o zaman tabi müziğin ritmi de artıyor.

Sizin en sevdiğiniz müzik tarzı nelerdir, en çok nelere çalmaktan keyif alıyorsunuz?

60,70 ve 80’lerin müziklerini seviyorum zaten 90’dan sonra bozuldu, artık pek şarkıda çıkmıyor hep cover yapılıyor, bende eski şarkıların coverlarını çok çalıyorum. Yani ne varsa eskilerde var.

Eskiden Dj’lik çok meşhur bir meslek değildi, şimiler de ise dönemin en popüler mesleklerinden biri bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Benim zamanımda pick up bile yoktu; mikser yok, kulaklık yok, hiçbir şey yok, plağı koyup duyduğum sesten geçiş yapıyordum. Ama şimdi öyle değil her şey var teknoloji gelişti bir Dj için gerekli her şey mevcut doğal olarak eski gibi de zor değil Dj’lik yapmak. Artık eline mikser alan herkes Dj olabiliyor.

Sizin gibi deneyimli, yıllarını bu mesleğe veren birisi olarak bu mesleği yapmak isteyen gençlere neler söylersiniz?

Dediğim gibi artık eline laptop’u alan Dj’lik yapıyor. Dj’likte önemli olan mekanın ambiyansını yakalamak, gelen müşteriyi gözlemlemek, ona göre doğru müzik seçimi yapmak. Ben Sunset’in ambiyansını yakaladığım için yıllardır buradayım ve artık müşteriyle bire bir irtibattayım, onun şarkısını çaldığımda direk göz göze geliyoruz, bu iletişimi sağlamak çok önemli. Doğru mekanı bulduğunuzda da Dj’lik çok keyiflidir. Yani önemli olan doğru mekan ve doğru müzikleri bulmak.

Detaylar için tıklayınız

İrem Altınalev

[email protected]
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz