Elio ve Quick China artık Batuhan Piatti'ye emanet!

Gergin, ama sinirli değil, evde kötü yemek yemeye razı, çok sabırlı ve akıllı bir eşi, 2 tane de dünya tatlısı çocuğu var. Hepiniz onu çok farklı tanıdınız ama, o sadece iş kolik! Şimdi de rotayı CFS İstanbul'a yani Elio ve Quick China'ya çevirdi...

11 Şubat 2013 13:54
Elio ve Quick China artık Batuhan Piatti'ye emanet!
ABD Başkanı Barack Obama, Rus lider Mihail Gorbaçov, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Dubai Prensi El Mahdum, İtalya Prensi Carlo Filiberto, Ferrari’nin Başkanı Luca Di Montezemolo, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, birçok bakan ve bürokrat... Elton John, Bob Dylan, Depeche Mode grup üyeleri gibi dünyaca ünlü müzisyenlere lezzetli yemekler yapan Batuhan Piiatti, hünerli ellerini şimdi de Elio ve Quick China için konuşturuyor… Ben de haberi alır almaz soluğu Elio’da aldım, ‘sert görünen adamla’ sıcacık bir sohbet gerçekleştirdim…

Bir süre önce CFS İstanbul ile bir ortaklığa girdiniz… Nasıl oldu?
Aslına bakarsanız eskiden beri tanıdığım, aile dostu olduğum bir yapının içine girdim. CFS İstanbul(Comfort Food Services) markası adı altında Nişantaşı Elio, Elio Sedef ve Quick China var. Bu grup dinamik ve büyümekte olan bir kurum. Bir süredir yaptığım işlere ek olarak danışmanlık hizmeti de veriyordum, CFS ile enerjilerimiz uyuşunca kendimi burada buldum. Tabii bunda CFS’nin büyük projeler hedeflemesi ve yatırımlarını bu şekilde yönlendirmesinin payı büyük.


Sizinle birlikte Elio ve Quick China’da neler değişecek?
Şimdi den bazı değişiklikler yapıldı. Daha da yapılacak. Ama asıl amacımız çok daha farklı. Değişik konseptlerde farklı restoranlar açacağız. Zincirleşmek, 100 tane Elio olmak istemiyoruz. Bu çok yapılan, sıradan, fabrikasyona dönüşmüş bir yöntem. O yüzden tercihimiz; farklı ve kendi alanında en iyi olabilecek konseptler oluşturmak. Her restoranımızın kendine ait bir kişiliği, kendine ait bir işletmesi, kendine ait aşçıbaşısı, üslubu vs.. olsun, yaptığımız tüm işlerde de tek olalım istiyoruz. Yemek kültüründe fabrikalaşmak kötü sonuçları da beraberinde getiriyor. Damak tatlarımız da sentetikleşiyor. Sonuç olarak bundan sonra açacağımız her restoran, türünde tek olacak. Farklı mutfaklar, farklı konseptler, tamamen farklı dünyalar barındıracak..

Mönü neye göre değişiyor?
En başta mevsimselliğe göre değişiklikler yapılıyor. Ardından da istatistiklere göre… ‘Menu engineering’ diyoruz bu sisteme.. Misafirlerimizden aldığımız feedbackler doğrutusunda dinamik bir mönü oluşturuyoruz.Sürekli olarak değişiyor… Klasiklerimizden asla vazgeçmiyoruz tabi. Ama arada sırada sunularıyla ilgili değişiklikler yapıyoruz. Örneğin meşhur 'dana carpaccio’muzu mevsimi geldiği zaman incir ve rokayla servis ediyoruz…


Elio’nun mutfağında aktif olarak çalışıyor musunuz?
Henüz 2 ay oldu, öncelikle bir takım değişiklikler yapmam gerekiyordu, onları tamamlamak üzereyiz. Az önce de söylediğim gibi mönüyü değiştirdik vs… Artık yavaş yavaş mutfağa inme zamanım geldi. Zaten mutfakta yaklaşık 8 yıldır benimle birlikte çalışan bir ekip var. Neyi nasıl istediğimi çok iyi biliyorlar… Bu çok büyük bir avantaj ama tabii ki yeterli değil, en azından 2-3 saatimi mutlaka orada geçireceğim.
Tasting table yapacak mısınız? Elio misafirleri mönü dışında sürpriz lezzetlerle karşılaşacaklar mı?
Biz onu hep yapıyoruz zaten.. Ayrıca özel misafirlerim olduğu zaman onlar için mutfağa girip özel lezzetler de hazırlıyorum.


Siz nerede yemek yiyebiliyorsunuz?
Restoranım ya da evim dışında bir yerde yiyemiyorum açıkçası. Maalesef mesleki deformasyon var. Olmuyor. Her gördüğüm şeye takılıyorum, huzurlu yiyemiyorum. Balıkçılara gidiyorum vaktim olursa. Balığı çok severim. Günaydın’a et yemeye gidiyorum.

Gittiğiniz restoranlarda çalışanlar sizi görünce bir irkiliyordur…
Evet, o da çok rahatsızlık verici bir durum benim için. Ailecek sinemaya gidiyorsun, beklerken ‘Haydi şurada güzel bir pizzacı varmış, pizza yiyelim’ diyorsun, bir bakıyorsun sen girince herkes gergin, herkes tedirgin… O yüzden de gitmiyorum hiçbir yere.

Yarışma programından sonra insanlar sizden çekinmeye başladı, bu da onun sonucu sanırım… Bu durumun önüne geçmek, ‘hayır ben böyle biri değilim’ demek istediniz mi?
Önceden takıyordum bu durumu ama şimdi çok da fazla önemsemiyorum. Ben öyle biri değilim elbette ama işimi önemsiyorum. Özensizliğe de kızıyorum hepsi bu. Ama kişisel bir durum değil bu tamamen işe odaklı…


Şef olmak moda mı oldu?
Accayip moda oldu hem de. Ama herkes şef olabilir diye bir şey yok! Ben Yeditepe Üniversitesi Gastronomi bölümünde öğretim görevlisiyim. Akdeniz mutfağı ve vejeteryan mutfağı üzerine ders veriyorum. Gastronomi güzel sanatların bir bölümü, ders alan herkes aşçı olmak istiyor ama, sadce okulla ya da sadece yetenekle olacak bir iş değil bu. Mesai harcamak, kendini tamamen işine vermek gerek. Bu iş saat işi, emek işi, saatlerce çalışacaksın, el merekelerini geliştireceksin. Yılbaşı, sevgililer günü, bayramlar, seyranlar, hepsini unutacaksın. Ayrıca her şeyi öğrenseniz, eğitiminizi tamamlasanız bile işe başlayınca ilk olarak patates soğan soyuyorsunuz!


Siz evlisiniz ve aynı zamanda babasınız. Peki siz nasıl sağlıyorsunuz bu dengeyi?
Maalesef denge olmuyor. Çünkü aile hayatı diye bir şey yok. Bu durumda dengenin yerini anlayışlı, sabırlı, akıllı, büyük yürekli bir eş alıyor. Düşünsenize bazen 15 saat çalışıyorum, eve geliyorum, 2 çocuğum ve eşim benden ilgi beklerken ben arkamı dönüp uyuyorum!

Evde yemek yapar mısınız? Ya da yapılan yemeğe müdahale eder misiniz?
Yok evde yemek yapmıyorum. Yapılana da hiç karışmıyorum. Evde o kadar kötü yemekler yiyiyorum ki, bir bilseniz!

Birçok ünlü isim için mutfağa girdiniz, özel olarak yemek yapmak istediğiniz biri var mı?
Yok. Bir sürü devlet başkanına yemek yaptım. Ama bu durum sana yemek yapmamdan farklı bir şey değil. İkisinde de aynı şeyi yapıyorum! Millet Obama’ya konsantre olduğu için gözünde büyütüyor. Benden Somon ve rezene salatası istemişti, e senin de yiyeceğin aynısı? Canı somon çekmiş işte, abartacak bir şey yok!

Seycan AKSU
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz