Develi’de “Keme Kebabı” mevsimi

İlkbahar yağmurları ile beraber Keme Mantarı dönemi de başladı. 100 yıllık Lezzet ustası Develi’nin bu dönemde hazırladığı dünyaca ünlü “Keme Kebabı” Mayıs ayının sonuna kadar lezzet düşkünlerine benzersiz bir ziyafet sunacak.

02 Mayıs 2014 12:03
Develi’de “Keme Kebabı” mevsimi
1912 yılından bu yana, Antep mutfağının özel tatlarını, ustalığı ve kalitesiyle ile yorumlayan Develi, bahar aylarının gelişi ile birlikte Antep mutfağının geleneksel lezzetleri Keme Kebabı ile İstanbul’daki Florya, Samatya, Kalamış, Ataşehir ve Etiler’deki restoranlarında lezzet severlerin beğenisine sunuyor.

İlkbaharda yağmur sonrası hemen kuruyan kumlu topraklarda meyveleri toprak altında yetişen Keme Mantarı, toprak yüzeyinde oluşturduğu çatlaklar izlenerek bulunabilir. Dünyanın en değerli ve makbul mantar türü olan Keme Mantarı yurtdışında kilosu 2000 dolardan alıcı bulabilmektedir. Ülkemizin florasını seven Keme Mantarı’na daha çok fındık ve meşe ağaçlarının bulunduğu alanlarda rastlanır. Çok keskin bir kokusu olduğu için hasatı eğitilmiş köpekler yardımı ile yapılır.

Develi’nin tavsiyesi ile ünlü kebabın tarifi de şu şekilde;

KEME KEBABI MALZEMELER:
•180 gr. Keme
•140 gr. orta yağlı kuzu kıyma
•1 adet domates ve 2 adet biber

HAZIRLANIŞI:
Kemeler çıkarıldığı toprağın bütün dokusunu üzerinde taşıdığı için önce güzelce yıkanır.
Daha sonra pütürlü taşla dış yüzeyi temizlenirek tekrar yıkanır. Keme ortadan ikiye bölünüp, keme delici yardımıyla ortalarından dikkatlice delinir. Kuzu but ve kuyruk yağı buğday tanesi büyüklüğüne gelinceye kadar zırhtan geçirilir. Eğer bu imkâna sahip değilseniz, eti kasapta tek çekimle makineden geçirerek istenen kıvama ulaşabilirsiniz. Zırhlanmış ete (yani zırh kıymasına), tuz ve karabiber eklenerek harmanlanır. Dövme yuvarlak şişlere bir parça kıyma, bir parça keme gelecek şekilde dizilir, daha sonra kordan köz haline dönmeye başlayan ateşte yakmadan pişirilir. Keme kebabı mutlaka yeşil soğan piyazıyla ikram edilmelidir.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Develi , keme kebabı

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz