Deneysel rock grubu Swans 16 Mayıs'ta Zorlu PSM'de!

80’li yılların başında Amerikalı şarkıcı, söz yazarı ve multi-enstrümantalist Michael Gira tarafından kurulan no wave akımının temsilcilerinden, kült deneysel rock topluluğu Swans, 16 Mayıs’ta Zorlu Performans Sanatları Merkezi Drama Sahnesi’ne konuk olacak. Yoğun ve güçlü, canlı performanslarıyla müzik sahnesine damgasını vuran grup, müzikseverler için unutulmaz bir konser verecek.

08 Mayıs 2017 13:46
Deneysel rock grubu Swans 16 Mayıs'ta Zorlu PSM'de!
70'lerde başlayan, 80'lerin başında etkisini artıran no wave akımının bir parçası olarak kabul edilen Swans, şarkıcı/şarkı yazarı Michael Gira'nın önderliğinde kuruldu. 1982'den 1997'ye kadar dolu dolu bir kariyere imza attıktan sonra müziğe ara veren, ardından 2010'da önemli bir geri dönüşe imza atan grubun ilk 15 yıllık döneminde Gira dışındaki daimi üyeleri Jarboe (klavye, vokal, şarkı yazarı) ve Norman Westberg'dü (gitar). Grubun "Kuğular" anlamına gelen adını Gira, ulaşmayı amaçladığı sound'la açıklıyordu: "Kuğular aksi bir mizaca; ancak büyüleyici bir güzelliğe sahip yaratıklar."

Joy Division başta olmak üzere post-punk akımının öncülerine benzetilse de caz ve blues ağırlıklı bir sound'a sahip grubun şarkı sözlerinde ise Gira'ya ilham kaynağı olan isimler Jean Genet ve Marquis de Sade. İlk albümü Filth'i 1983'te yayınlayan Swans, ara vermelerine kadar olan süreçte toplam 10 stüdyo albümünü hayranlarıyla buluşturdu.

Swans... Sahnede “yoğun ve yüksek deneyim...”

Swans dağıldıktan sonra yola Angels of Light adlı grubu kurarak devam eden Michael Gira, yaklaşık 13 yıllık bir aradan sonra Swans'ı yeniden toplama kararını bir gün sahnede Angels of Light parçalarından The Provider'ı çalarken aldığını söylüyor: "Bir anda Swans'ı tekrar kurmaya dair bir hisse kapıldım; çünkü ne kadar yoğun ve yüksek bir deneyim olduğunu hatırladım."

Yeniden bir araya geldikten sonra Swans'ın yayınladığı ilk albüm, My Father Will Guide Me Up a Rope to the Sky'dı (2010). Dünyaca ünlü müzik sitesi Pitchfork'un yaptığı 2010-2014 Arasında Yayınlanan En İyi 100 Albüm listesinde de Swans'ın iki albümü yer alıyordu; The Seer (2012) ve To Be Kind (2014). Swans, 14. ve şimdilik son albümü The Glowing Man'i ise 2016'da Young God Records ve Mute Records etiketiyle yayınladı.

Yoğun ve güçlü canlı performanslarıyla müzik sahnesine damgasını vuran Swans, 16 Mayıs Salı günü Zorlu PSM’de müzikseverler için unutulmaz bir konser verecek.

Tarih: 16 Mayıs Salı
Yer: Zorlu Performans Sanatları Merkezi, Drama Sahnesi
Saat: 21.00
Bilet Fiyatlar: 1. Kategori – 75.00 TL, 2. Kategori – 60.00 TL
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Zorlu PSM , Swans

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz