CIPRIANI, sonbahar kış sezonunu açtı

Levent’te iş dünyasının kalbinde, The Istanbul EDITION’da bulunan Cipriani yeni sezona birbirinden leziz ve hafif alternatiflerle girerek kış sezonunu açtı. Öğle ve akşam yemeği servisleri sunan Cipriani, akşam üstü iş çıkışında uğramak için de ideal bir lokasyon ve ortama sahip bulunuyor.

20 Ekim 2014 11:35
CIPRIANI, sonbahar kış sezonunu açtı
Yaz ayları boyunca Palmarina Bodrum’da hizmet veren Cipriani, 14 Ekim itibari ile Levent’te The Istanbul EDITION’ın içerisinde bulunan yerinde hizmet vermeye başlayarak sonbahar kış sezonunu açtı. Kendine özgü klasikleşen lezzetleri ile Cipriani, dünyanın turizm merkezleri arasında yer alan; New York, Hong Kong, Los Angeles, Miami, İbiza, Monte Carlo, Porto Cervo, Abu Dhabi, Venedik, Londra yanı sıra Türkiye’de yazın Bodrum’da, kışın da İstanbul’daki restaurantlarında konuklarına ayrıcalıklar sunmaya devam ediyor. Değişmeyen kalitesi, servisi ve lezzetleri ile yıllardır standartlarından ödün vermeden misafirlerini ağırlamayı hedefleyen Cipriani, kuşaklardır aralıksız olarak gastronomi kültürüne katkı sağlamayı sürdürüyor.

Levent’te The Istanbul EDITION’da ve Bodrum Yalıkavak’ta da Palmarina Bodrum içerisinde şubeleri bulunan Cipriani, sonbahar aylarında deneyimli şefi Domenico Tonin’in usta ellerinde misafirlerine benzersiz İtalyan sunmaya devam ediyor. Terası ve içeride bölümlere ayrılabilen özel alanlarıyla, aile yemekleri, davetler, iş toplantıları ve romantik yemekler için tercih edilebilecek alternatif salonlarında sıcak, romantik ve seçkin bir atmosfer sunan Cipriani, iş stresinden uzaklaşmayı isteyen, seçkin bir atmosferde klasikleşen lezzetlerle ağırlamayı tercih eden misafirlerini bekliyor.

Cipriani Klasikleri
Yılların getirdiği deneyimle gastronomi kültürüne birçok yenilik kazandıran Cipriani, değişmeyen kalitesi, mükemmel servisi, eşsiz lezzetleri ve özel içkileriyle konuklarını en iyi şekilde ağırlıyor. 1931 yılında “Harry’s Bar” adıyla Venedik San Marco Meydanı’nda açıldığından beri konuklarına çok özel İtalyan lezzetleri sunan Cipriani’de, Giuseppe Cipriani tarafından gastronomiye kazandırılan ünlü ‘Carpaccio’ ve yine şeftali püresiyle köpüklü İtalyan şarabının karışımından oluşan kokteyl ‘Bellini’ restoranın en özel lezzetleri arasında yer alıyor.


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: The Istanbul EDITION , Cipriani

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz