Cem Mirap, Cantinery'i anlattı

Cem Mirap, 2004 yılında İstanbul’un yeme-içme ve eğlence dünyasına bir bomba gibi düşen Lucca’nın kurucusu. Bebek’teki Lucca, kendine özgü kimyasıyla yemekte de, kokteylde de, eğlencede de, ambiansta da iddialı… Peki Cem Mirap 10 yıl sonra ilk kez bir başka mekâna, Cantinery’ye imzasını atarken, Lucca’nın bir AVM içindeki benzerini mi yarattı?

15 Nisan 2015 10:53
Cem Mirap, Cantinery'i anlattı
"Hayır” diyor Mirap. “Cantinery, bambaşka bir konsept. Lucca’da eğlence öne çıktı, burada ise yemek ve içki öne çıkıyor. İstanbullular’a farklı gastronomi deneyimleri yaşatıyoruz.” Mirap, bu farkları da şöyle açıklıyor: “Bir kere organik ve yerel gıdaları öne çıkarıyoruz. Sadece ekmeklerimizi değil, ketçap, mayonez, hardal ve turşumuzu da burada yapıyoruz. Her gün değişen, on yemeklik bir pazar menümüz var. Taş fırınımız balıkları, etleri de ağır ağır pişiriyor, ‘slow cooking’in bütün avantajı lezzete yansıyor. Sardunyalı fırıncımız Diego sadece ekmekleri değil, makarnaları da kendi hazırlıyor.”


Yerel gıdalar nereden geliyor? Cevap, “Her yerden… Ama sağlam tedarikçilerimiz de var, sebzelerin çoğu İstanbul’a yakın bir bostandan mesela…”

Tanıyanlar, Mirap’ın miksolojiye tutkusunu da bilirler. Karışım sanatının en rafine örneklerinin sunulduğu New York’ta geçirdiği yıllarda, bir Manhattan’ın mesela kiraz şekerlemesinin kırmızısından çok, damlalıkla konan angosturanın burukluğu demek olduğunu keşfetmiş. Bu yüzden Cantinery kokteyllerde de iddialı. Kokteyl şurupları bile ev yapımı. Şarap listesi de zengin, sırf Cantinery için gelen biyodinamik dünya şarapları var. Belçikalı’sından İngiliz’ine butik biralar da unutulmuyor kuşkusuz.

Cem Mirap, Cantinery’nin motto’sunu “Kafada New York’lu, ruhta İstanbullu” olarak açıklıyor. Biraz daha kısaltsak? Global ile lokalin birlikteliğinden doğan yeni bir kelimeyi, “glocal”i kullansak? Gülümsüyor: “Neden olmasın?”

YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz