Carpaccio da satarım Lahmacun da!

Ben değil, İstanbul restoran hayatının en önemli duayenlerinden Kemal Koç söylüyor bunu. İlk başta garip gibi gelse de yaklaşık 10 yıldır tanıdığımız Le Select'i Kemerburgaz-Göktürk'e taşıyan Kemal bey, doğu ve batı mutfağını mükemmel bir ustalık ve özenle birleştirmeyi başarmış...

22 Aralık 2012 14:10
Carpaccio da satarım Lahmacun da!
Seycan AKSU

1993'ten beri tanıdığımız Le Select, Göktürk-Kemerburgaz'a taşındı. Göktürk'te oturan biri olarak bu haberi alır almaz soluğu Le Select'te aldım. Le Select'in konumu mükemmel. Öyle yol üstünde egzoz dumanları arasında yemek yemiyorsunuz. Göktürk zaten çok sessiz ve nezih bir semt ama olsun... Le Select'in de içinde bulunduğu çarşı avlusunda kendinizi bir anda Türkiye'den çook uzakta hissediyorsunuz... Yazın çok daha keyifli olacağına eminim. Malum, Akdeniz toplumuyuz 'sokağı severiz'.

Mekanın patronları 45 yıllık duayen Kemal Koç ve oğlu Serhat Koç. Beni baba Koç ağırladı, ama ne ağırlama! Bahçesinden mutfaklarına (mutfaklarına diyorum, bu konuya birazdan değineceğim), tuvaletlerinden, organik ürünlerin satıldığı bölüme kadar her yeri didik didik ettim, mükemmel lezzetlerin tadına baktım.


45 yıllık duayen Kemal Koç, meslek hayatı boyunca hem doğu mutfağını barındıran restoranlar, hem de batı mutfağını barındıran restoranlar işletmiş. Yani iki alanda da oldukça tecrübeli. En sonunda da Göktürk'te birbirinden çok ayrı bu iki mutfağı birleştirmeye karar vermiş. Göktürk’te oturanların gelir düzeyinin yüksek olduğunu belirten Kemal bey, şehre olan mesafeyi göz önüne alarak kimsenin gecce Kemerburgaz sınırları dışına çıkmak istemediğini bu nedenle de her şeyi bir arada sunmak istediklerini söylüyor.


Her şeyin bir arada olması fikri çoğumuzun ilk başta hoşuna gitmez. Açıkçası ben de ilk başta burun kıvırdım, taa ki…. Mutfakları görene kadar. Le Select’te doğu ve batı mutfakları tamamen birbirinden ayrı. Apayrı 2 mutfak var. Şefleri de farklı, çalışanları da, dolapları da, ocakları da… Apayrı! İşte bu manzarayı görünce önce ‘oh be’ dedim, arkasından da ‘vay be’!


İşin özü Le Select, ‘Carpaccio da satarım, Lahmacun da’ diyor ve hakkını da veriyor. İki mutfağın da lezzetlerini tamamlayabilecek kapasitede de bir barı var. Şarap kavı oldukça geniş, rakı derseneniz yaş üzüm, kuru üzüm, 3 disstle ya da daha sert bildiğiniz Türk rakısı! Yok ben yemek istemem, akşam iş çıkışı ya da yemekten sonra gidip keyif yapmak istiyorum derseniz o da mümkün. Kurulun bara sınırsız seçenek arasında kaybolun! Çok mu üşendiniz, evden asla çıkmak istemiyor musunuz? O zaman da Le Select lezzetleri bir telefonla kapınıza geliyor, hem de çok şık bir servisle.


Bu yazdıklarım belki İstanbul'da çoğu yerde mevcuttur, ama bilen bilir, Göktürk'teki mekanlar bir elin parmaklarını geçmez ve kitle de oldukça titizdir. Bu nedenle eminim ki Le Select çok yakında Kemerburgaz bölgesinin vazgeçilmezi olacak...
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Le Select , Göktürk , Kemal Koç , Serhat Koç

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz