Bir lezzet klasiği; Develi

Develi, halen yönetim kurulu başkanlığı görevini yürüten Arif Develi’nin dedesi tarafından 1912 yılında Antep’te kurulmuş, köklü bir restoran. İstanbul’a gelişi ise 1966 yılında olmuş. İstanbul’daki ilk şubeleri ise Samatya olmuş.

18 Nisan 2018 12:00
Bir lezzet klasiği; Develi
Antep mutfağının lezzetlerini kendi ustalıklarıyla renklendiren Develi Restoran, lezzeti ve profesyonel hizmet kalitesiyle çok başarılı bir restoran, Arif Develi’nin kendi buluşu olan Develi Fıstıklı Kebap’ı ise başka hiçbir yerde bulamazsınız, mutlaka deneyin!


Biz Develi’nin Florya şubesine uğradık. İç mekanı çok iyi ışık aldığından çok ferahtı. Dekorasyonunun şıklığını girişinden itibaren anlıyorsunuz, kendini beli ediyor. Hava çok güzel olduğundan, dış mekanda oturmayı tercih ettik ve güzel havanın yanında muhteşem yemeklerimizin tadını çıkarttık.



Develi’de tabiki de Fıstıklı Kebap yemeden olmaz, fakat Ali Nazik, Burma Kebabı, Develi Lop Et, hangisinden başlasam bilemedim, hepsi o kadar lezzetli ki! Et severler burada ne yiyeceğinize karar veremeyebilirsiniz…


Soğuk mezelerinden sıcak mezelerine masada yok yoktu, fakat Develi’de kendinizi mezelerin lezzetine
kaptırmamalısınız, zira sonradan gelecek olan ana yemekler için yer bırakın.


Tatlılarına ise diyecek bir şey yok, Antepli ustaların yaptığı tatlılar baklavalar, burmalar, katmerler...


Develi’ye mutlaka aç gelin, yoksa pişman olursunuz…




Berru Kahyaoğlu
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Develi Florya

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz