Big Chefs menüsünde Gaziantep lezzetleri

Özgün ve yenilikçi konseptiyle yeme – içme dünyasına yön veren Big Chefs, UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağına aldığı Gaziantep mutfağını Türkiye ve dünya çapındaki şubelerinde tanıtma misyonuyla çok özel bir menü yarattı!

23 Temmuz 2016 09:00
Big Chefs menüsünde Gaziantep lezzetleri
Lezzet yolcuğuna 2007 yılında Ankara’da başladıktan sonra, Türkiye’deki 2. şubesini Gaziantep’te açan ve mutfağında her zaman bu bölgenin lezzet kültüründen ilham alan Big Chefs özel olarak yarattığı Antep menüsü ile lezzet tutkunlarına unutulmaz bir deneyim yaşatmaya devam ediyor.

Gaziantep lezzetlerini ve kültürünü tanıtma misyonu ile yola çıkan Big Chefs, Antep menüsünde yöresel lezzetleri, şehirli dokunuşlar ve modern yorumlarla harmanlıyor. Büyük Şeflerin yarattığı Antep menüsünde, özel tuzsuz Antep peyniri ve yöreye özel çeşnilerle hazırlanan “Peynirli Açık Börek”, Türk mutfağının sevilen lezzetlerinden mücverin, yoğurtlu dip eşliğinde Antep yorumu “Öcce”, patlıcan ve etin lezzet buluşması Ale Nazik”, semizotu ve bulgur ile yapılan Antep yöresinin vazgeçilmez lezzeti “Yoğurtlu Pimpirim ve Arap Köftesi”, Antep fıstığıyla lezzetlendirilen “Antep Peynirli İrmik Tatlısı” gibi tatlar yer alıyor.


Menüden seçeceğiniz Antep lezzetlerini, BigChefs’in doğu – batı senteziyle harmanlanan menüsündeki diğer lezzetlerle eşleştirerek eşsiz deneyimler yaşayacaksınız!

YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: big chefs , gaziantep lezzetleri

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz