Big Chefs ağını, Obika Mozzarella Bar ile genişletiyor

Big Chefs restoran zincirlerinin yaratıcısı ve sahibi Büyük Şefler A.Ş., Türkiye’de ilk olarak Kanyon’da yer alan Obika Mozzarella Bar&Italian Eatery zincirini bünyesine kattı.

24 Ocak 2013 09:40
Big Chefs ağını, Obika Mozzarella Bar ile genişletiyor
2007 yılında Ankara’da Big Chefs markası ile yolculuğuna başlayan ve her geçen gün yeni şubelerle genişleyen Büyük Şefler A.Ş.,Obika Mozzarella Bar&Italian Eatery’i hizmet ağına katarak sektörde büyümeye devam ediyor. Büyük Şefler A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Gamze Cizreli, “Amacımız, bir taraftan Büyük Şefler A.Ş.’nin portföyünü yeni Big Chefs şubeleri ve kimliği bize uyan yeni markalarla genişletirken, diğer taraftan da Obika’nın Kanyon’da yakaladığı başarıyı yeni açacağımız noktalara da taşımak ve Obika markasının Türkiye’deki yaygınlığını artırmak olacaktır” dedi.


Napolitanca’da “işte burada” manasına gelen Obika, Japonya’daki Sushi bar konseptinden esinlenerek 2000’li yılların başında Bvlgari Hotelleri’nin şimdiki Başkanı Silvio Ursini ve Bvlgari’nin diğer yöneticileri tarafından yaratılan, en tradisyonel İtalyan lezzetlerini, en sade, lezzetli ve kaliteli halleriyle ve kişiliğine uygun bir ortamda müşterileriyle buluşturmak üzere kurulmuş yeni bir restoran konsept.

Halen dünyada Paul Bakery ve Laduree gibi markaların da kontrolünü elinde bulunduran Neo Capital Private Equity Fon’un yatırımlarından biri olan Obika, Türkiye’ye 2010 yılında tanıtıldı ve ilk şubesini Kanyon’da açarak kısa sürede büyük bir başarıya imza attı.


İstanbul’da açılana kadar dünyadaki diğer şubelerinde sadece Mozzarella Bar olarak faaliyet gösteren Obika, Türkiye’de ilk defa Mozzarella Bar ve Italian Eatery olarak yer alarak, eşsiz mozzarellalarının yanı sıra bu çeşitlilikte risotto, pizza, makarna, et, balık ve tatlı alternatiflerini de menüsüne ilk defa Türkiye’de soktu. Genişletilmiş konseptiyle Türkiye’de elde edilen bu başarı sonrasında Obika, dünyadaki birçok restoranlarında da konsept ve menülerini Türkiye’deki ile uyumlu şekilde yeniledi. Obika Türkiye, açıldığından bu yana geçen 2 yılı aşkın sürede, yemek lezzeti, servis kalitesi ve bozulmayan çizgisi ile seçkin müşterilerinin daimi tercihi olmayı başardı.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz