Gecce'nin 3 gurmesi, Hak Evrensel'i yazdı

Gecce.com'da severek takip ettiğiniz mekan köşe yazarlarından Berrak Tangülü, Tuğba Talay ve Sedef Türker, Florya'nın evrensel lezzeti Hak Evrensel Hatay Sofrası'nda tadım gerçekleştirdi. Özel lezzetlerin biri gelip birinin gittiği tadım hakkında tüm detaylar haberimizde gizli...

12 Aralık 2014 15:54
Gecce'nin 3 gurmesi, Hak Evrensel'i yazdı
Akdeniz’in masmavi sularından doğup bu toprakların kokusunu ve özgürlüğünü taşıyan bir rüzgarın son durağıdır Hatay… Yolda dinlediği, tanık olduğu, yaşadığı en güzel hikayaleri, insanları, yaşamları ve tatları tane tane anlatır bu şehrin tarihi sokaklarına. Amik Ovası’na uzanıp fısıltısını dinler, Amanosların serinliğinin elinden tutar. Bu toprakların en güzel sözleri bu şehrin her hanesinde duyuluverir artık...Bu masalsı şehrin bu güzel hanelerinde her gün ve her akşam tadı damaklardan ve hafızalardan silinmeyen sofralar kurulur. Türk, Suriye ve Lübnan mutfaklarından izler taşıyan bu unutulmaz buluşmalar rengarenk bir yaşamın, tarihin ve kültür deryasının gerçek ortaklığının altını çizer. Dostluk, kader ve gülümsemeler bu sofralarda ortaktır artık.


Hak Evrensel Hatay Sofrası; bu şehrin sokaklarının kokusunu, dostluğunu ve lezzetlerini kilometrelerce ötede, İstanbul ile buluşturmak için hizmet vermekte.


3 mekan editörü aynı masada

Geçtiğimiz günlerde, mekanların üç ismi Hak Evrensel Hatay Sofrası'nda buluştu. Önlerine sunulan lezzetleri, her biri kendi bakış açısına göre fotoğrafladı, tadımladı ve yorumladı...

Meze Tabağı

Berrak Mekanlarda diyor ki : Masaya ilk gelen meze tabağı daha ortaya konur konmaz hepsinden acilen tadılması gerektiği hissi uyandırıyor. Merak uyandırıyor. Gerçekten dikkat çekiyor. Özellikle Humus çok başarılıydı.


Ms. Gurme diyor ki : Meze tabağı oldukça çekiciydi. Her birinden taze taze, azar azar gelmesi mideyi, daha sonraki lezzet bombalarına hazırlar gibi tam kıvamında. Abagannus ve Humus favorim, yöresel lezzetlerin hakkını vererek hazırlıyorlar, Lübnan'da denediklerimden hiç bir farkı yoktu...


Art of Food diyor ki : Sanki karşımda Claude Monet tablolarından biri duruyor, o kadar canlı o kadar heycanlı... İştah kabartıcı bir sunumun altında çok özel lezzetler saklanmış durumda. Tam bir 'everything but little little into the middle' durumu söz konusu. Humus gerçekten damaklardan silinmeyecek bir lezzete sahip.


Berrak Mekanlarda favorisini seçti: Sac Oruğu

Berrak Mekanlarda diyor ki : Tam manasıyla bir efsaneydi. Bulgur ülkemizin en değerli kaynaklarından biri, petrolün lafı bile olmaz bence. İçli köftenin fırınlanmış, börek kıvamına getirilmiş muhteşem şekli. En hızlı Onun fotoğrafını çektim, Sedef ve Tuğba'ya çekme imkanı bile sunmadım. Masaya güneş gibi doğan bu tabağa karşı direnişim ancak iki dakika sürmüştür.


Ms. Gurme diyor ki : Sac Oruğu'nu ilk kez deniyorum ama asla son olmayacak. Bayıldım. İçli köfteyi börek gibi hatta pizza dilimi gibi doya doya yemek harika bir fikir. Zaten tek içli köfte kimseye tam gelmez, illa ikincisine gider el. Sac Oruğu yiyin, garanti ederim içli köfteye doyacaksınız!


Art of Food diyor ki : Pasta kıvamında sofraya gelen, harika bir lezzet. İçli köfte desen değil, börek desen değil, pasta desen değil; ama denilebilecek bir kelime varsa o da 'harika'. En ufak acıdan rahatsız olan biri olarak tabaklarca yiyebileceğim bir lezzet. Hak Evrensel farkını bu tabakta konuşturmuş.


Ms. Gurme'nin daimi tercihi: Zahter Salatası

Berrak Mekanlarda diyor ki : Dağ kekiği, nar ekşisi, maydonoz, taze soğan, Hatay kırma zeytin, domates ve bol rokalı Zahter Salatası, sağlık kuru gibi. Aynı zamanda inanılmaz doyurucu. Canan Karatay yese, iki üç gün konuşur bunu, o kadar söyleyeyim...

Ms. Gurme diyor ki : Benim devamlı burada favori salatam. Dağ kokulu salata diyorum ben ona. Hatay'dan kırma zeytin, dağ kekiği beni alıp uzaklara götürüyor. İnce kıyım, mevsimin en taze ve en popüler yeşillikleri hem midenizi rahatlatıyor hem de sindirim sisteminiz için dost. Tadı, tuzu, yağı mükemmel...

Art of Food diyor ki : Sofraya duygu kattığına inandığım bir lezzet Zahter Salatası. Bedeninize kattığı sağlığın yanı sıra ruhunuzu ferahlatıyor. Kırma zeytin ile aynı memleketten geliyor sayılırım; ona bayıldım. Bu kadar çeşitli yeşilliğin birleşiminin bu kadar güzel bir tat çıkaracağını tahmin etmezdim.

Gönüllerin sultanı: Karışık Kebap

Berrak Mekanlarda diyor ki : Karışık et tepsisi çok etkileyici. Hak Evrensel'in yemek sunumlarındaki gösteriş hakikaten fazlasıyla doyurucu. Etkilemek istediğiniz misafirleriniz, Instagramda çatlatmak istediğiniz takipçileriniz, 'Nasıl doyuracağım onca insanı' dediğiniz kalabalık bir grubunuz varsa, hemen kapıp gidebilirsiniz. Ben en çok Abagannuş Kebabı ile Zırhta Çekme Vezir Kebabını sevdim, ikisi de çok hafif ve lezizdi.


Ms. Gurme diyor ki : Ben Lübnaan Sarma'yı çok sevdim. Altındaki Abagannuş ve kebabı tül gibi saran ince yufkalar beni benden aldı. Hamur işine olan aşkım kebap ile birleşince adı ancak Lübnaan Sarma olabilirdi zaten. Kesinlikle tavsiye ederim...


Art of Food diyor ki : Yemeğin şiire dönüştüğü bir tepsi sunuluyor önünüze, canınız nereden çekerse oradan başlıyorsunuz. Lübnaan Sarma kesinlikle favorim, lavaşa sarılı harika bir lezzet çalışması olmuş... Kebaplar kadar, birlikte sunuldukları özel sosları da dikkatimi çekmeyi başardı. Belki de unutulmaz lezetlerinin sırrı o özel soslardan geliyordu..


Art of Food denilince akla gelen: Tatlılar

Berrak Mekanlarda diyor ki : Künefenin peyniri oldukça yoğun, tadı da sade ve rafineydi.


Ms. Gurme diyor ki : Tatlılar, iyiydi güzeldi de, soframızın kraliçesi Künefe'yi en iyi şekilde ifade etmek için instagram hesabıma yazdığım cümleyi kullanacağım; "Künefeee bir numara en büyüüüük cehennemden çıkan çılgın Tüüüüürk!" İşte böyle çoşturan ve benim direkt ortasından o peynirinin en bol olduğu yerden başlamaya bayıldığım tatlı... Hakkını vermişler, çok iyi yapıyorlar. Şerbeti kıvamında... Mutlaka gidince deneyin.


Art of Food diyor ki : Benim için sofradan kalkmadan önce bana en son eşlik eden lezzet çok önemlidir; bu yüzdendir tatlıya bu düşkünlüğüm. Çikolatalısı, sütlüsü, şerbetlisi hiç fark etmez; hepsinin en özelini seçmeye özen gösteririm. Hak Evrensel'in tam kıvamında Künefe'siyle tanışmadıysanız çok büyük bir haz kaybediyorsunuz.


Kısacası Hak Evrensel Hatay Sofrası'nı gidip yerinde yaşamanız gerekiyor... Önermesi bizden, doya doya keyfini çıkarması sizden.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz