Beluga Balık'ın genç şefi Nancy İpekoğlu

Beluga Balık'ın genç şefi Nancy İpekoğlu ve Beluga'nın halka ilişkileri Fatoş Metin Göksu ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Nancy İpekoğlu Beluga'nın kuruluş hikayesinden gelecekteki planlarına kadar bir çok şey paylaştı. İşte Ataşehir'in incisi Beluga ve onun genç şefi Nancy İpekoğlu'nun keyifli hikayesi...

04 Ekim 2013 15:03
Beluga Balık'ın genç şefi Nancy İpekoğlu
Öncelikle Beluga’nın hikâyesinden başlayalım

Çocukluğumuzdan beri hepimiz balığın içerisinde büyüdük. Babamın dedesinin balık depoları vardı. Babam asıl en eski balıkçılardan. Sonra ben mutfak sanatları üzerine üniversite bitirdim. Ablam da aynı şekilde mutfak sanatları üzerine eğitim aldı. Yemeği içmeyi çok sevdiğimiz için ve artık bu konuda da baya gelişmiş olduğumuz için bir restoran açmaya karar verdik.

Sizde bayrağı babadan devralarak işin içine girmişsiniz, peki siz neler yapıyorsunuz? Beulga’da mutfağa giriyor musunuz?

Arada sıra mutfağa da giriyorum. Onun dışında Fatoş Hanım’la beraber buranın işletmesini ve halkala ilişkilerini ilerletiyoruz.

Balıkçıların genelde deniz kenarlarında olmasına alışkınız, Beluga ise Ataşehir’de, bu semtin tercih sebebi nedir?

Biz balığın sadece boğazda yenir fikrini ortadan kaldırabilmek için Ataşehir’de açtık. Ve Ataşehir her geçen gün potansiyeli artan bir yer. Sürekli büyüyor ve yerleşim yerleri sürekli artıyor. O yüzden Ataşehir’de kurmaya karar verdik ve bu karardan da oldukça mutluyuz. Doğru bir karar bizim için.


Peki başka yerlerde de Beluga ismini görecek miyiz?

Yakın zamanda boğazda da şube açmayı planlıyoruz. Avrupa yakasında bir şube düşüyoruz fakat şuan karar aşamasındayız. Açıkçası bize birçok iş teklifi de geliyor. Yurt dışından teklifler alıyoruz. Dubai ve Azerbeycan’dan Beluga adı altında restoran açma teklifleri geliyor. Fakat biz öncelikle Türkiye’de şubeleşmeyi daha sonra yurt dışına açılmayı planlıyoruz. Beluga’yı öncelikle boğaz daha sonra da Bodrum’a taşımayı düşünüyoruz. Ondan sonra yurt dışı tekliflerini değerlendirebiliriz.

Diğer şube planları yakın zaman içerisinde gerçekleşecek mi?

Yakın zamanda olabilir. İlk olarak Bodrum mu yoksa Boğaz mı onun kararı vermemiz gerekiyor. Bodrum’da Yalıkkavak’ta açmayı planlıyoruz. Bu sene Bodrum’da çok fazla yere baktık. Ne yazık ki biraz geç kaldığımız için bu seneyi kaçırdık. İnşallah önümüzde ki yaz Yalıkavak’ta bir şube açmayı planlıyoruz.

Beluga’nın mutfağından bahsedelim biraz da…

Bizim mutfağımız fazla gelişmiş bir mutfak. Şöyle ki diğer bütün balık restoranlarında bulabileceğiniz ürünlerimiz mevcut ama asıl olay bunlar dışında ki lezzetlerimiz. Beluga’da bunarlın çok daha fazlası var. Her gün yeni ürünler çıkıyor. Misafirlerimiz buraya geldiğinde farklı tatlar deneyebiliyor. 40’ın üstünde meze çeşitlerimiz var, aslında sadece bunlarla da sınırlı değiliz birçok kendimize özel lezzetlerimiz var.

Onun dışında bizim için hijyen çok önemli zaten mutfağımız açık, misafirlerimizi gönül rahatlığıyla mutfağımızı gezdirebiliyoruz. Önce hijyen sonra müthiş bir damak tadına sahip Beluga.


Peki sizin Beluga’da favorileriniz neler?

Aslında oldukça çok, hangisini sayıyım? Ama yüzde doksan oranla her gecce burada levrek külbastımız satılıyor. Lezzet topu dediğimiz içli köftemiz var, tamamen balıktan oluşan Beluga’ya özel bir lezzet. Ayrıca lezzet topu Gusto dergisi tarafından da “en iyi sıcak meze” olarak altın ödül almış bir yemeğimiz.
Ayrıca bu ay Beluga’da midye günlerimiz başladı. Midye tenceresi bu ay ki özel mezemiz. Tencerelerini de özel olarak Fransa’dan getirdik. Şuanda da midyelerin tam zamanı, midyelerin en büyük olduğu dönem o yüzden bu ay için mükemmel bir lezzet.

Bu özel lezzetler ve özel günler nasıl ortaya çıkıyor, sizin de işin içersinde parmağınız var mı?

Tabi işin içersinde benim de parmağım var, mutfağa da giriyorum ara sıra. Ayrıca biz yeniliklere her zaman açığız, sürekli olan biteni takip ediyoruz. Yeni ürünler keşfedip burada deniyoruz.

Balıklarınızın tazeliğiyle öne çıkıyorsunuz bu tazeliği korumak zor olmuyor mu?

Türkiye’nin her tarafından bize günlük balıklar geliyor hatta canlı canlı geliyor. Hiçbir donmuş hatta hareketsiz balık bile gelmiyor. Bütün balıklar her sabah canlı olarak geliyor. Zaten akvaryumumuz var, normal suyu deniz suyuna çeviren özel bir akvaryum. Orda da canlı balıkların çoğunu muhafaza ediyoruz. Istakozundan yengecine kırlangıcına kadar birçok balık çeşidi akvaryumda muhafaza ediliyor.


Balık sezonu da açıldı. Bu aralar en çok tercih edilen balıklar neler?

Palamutla başladık ilk ama şimdi yavaş yavaş palamut azalmaya başladı, yerini sarıkanat ve lüfere bıraktı. Yağmurlarda yağdı şimdi tam lüfer zamanı.

İlerleyen dönemlerde Beluga’nın misafirlerine başka sürprizleri de olacak mı? Mesela bu ay midye ayı geçen ay Beyoğlu Nostaji gecesi oldu, önümüzde ki aylarda planlarınız neler?

Beluga’yı diğer balık restoranlarından ayıran özeliği dinamik olması. Sürekli yeniliyoruz kendimizi bu ay midye ayı kasım aralık ayı büyük ihtimalle yunan ayı olacak. O yüzden çok dinamik bir restoran burası. Misafirlerimize sürekli yeniliklerle gelmeyi seviyoruz. Önümüzde ki ayda misafirlerimizi yunan lezzetleriyle buluşturmayı düşünüyoruz. Biliyorsunuz yunan mezeleri çok meşhurdur. Bizde yavaş yavaş onları yapmayı başladık. Örneğin peynir saganaki onu şimdiden sunmaya başladık bile misafirlerimize.

Bu dönem canlı müzikte olacak mı? Yunan mezelerinin aynında yunan müziklerini de dinlenebilecek mi?
Kesinlikle müzikte olacak ayrıca bir ay boyunca bir yunan aşçıyı mutfağımızda misafir edip, onun hazırlayacağı menüler doğrultusunda çıkacak mezeler. O yüzden o aya özel bir yunan konsepti olacak.


Kaliteli bir hizmet anlayışınız var; misafirlerinizin isteklerini ön planda tutuyorsunuz. Bu hizmet anlayışının içerisinde neler var?

Özel günler için bir şeyler yapmak isteyen misafirlerimize özel organizasyonlarımız da olabiliyor. Üst katımızda vip lounge bir bölümüz var. Orada bir kına gecesi de olabilir bir babay shower da olabilir ya da bir iş toplantısı da yapabiliyoruz. Dolayısıyla orda misafirlerimize bambaşka hizmet verme imkânımızda olabilir. Tamamen misafirleriyle baş başa kalmak isteyen misafirlerimize o odayı verebiliyoruz.

Ayrıca bizim bu kadar çok tercih edilme nedenlerimizden biride çocuk oyun odamızın olması. Çocuklu gelen ailelerimiz için içerisinde pedegog eğitimli ablamızın olduğu bir çocuk odamız var böylece çocuklu gelen aileler bu oda sayesinde rahat rahat yemeklerini yiyip, keyifli vakit geçirebiliyorlar. Bu da çok tercih edilmemize neden oluyor.

Tüm bunlar dışında bir de genç vale sistemimiz var. Buda şöyle bir hizmet, misafirlerimiz arabayla geliyor ve alkol alabiliyorlar böyle bir durumda genç vale sistemimizle onları evlerine biz bırakıyoruz. Genç vale motoruyla geliyor, motorunu katlıyor ve bagaja koyup arabayı kendi kullanarak misafirlerimizi evine kadar bırakıyor. Daha sonra katladığı motorunu çıkararak vale geri dönüyor.

İrem Altınalev

[email protected]
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Beluga Balık , Nancy İpekoğlu

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz