Balık ve deniz ürünleri sevenler oltasını Misina'ya atsın.

Oltanızı attığınız Misina, Ayvalık Cunda’dan gelen tecrübeli aşçılarıyla, güler yüzlü, prensipli ve titiz..

20 Şubat 2014 15:28
Balık ve deniz ürünleri sevenler oltasını Misina'ya atsın.
Son yıllarda çoğalan birçok mekân olmasına rağmen alışık olduğumuz balık restoranların dışında klasik lezzetlerden farklı lezzetlere pekte rastlanmıyor.


Oltanızı attığınız Misina, Ayvalık Cunda’dan gelen tecrübeli aşçılarıyla, güler yüzlü, prensipli, titiz ve temiz olmak üzere, huzur verici, rustik sıcak dekorasyonu içinde modern hizmet anlayışına sahip. Ortamın kalitesine hemen tanık olacağınız Misina’da, kendinizi bir Ege kasabasındaymışsınız gibi hissediyorsunuz. Misina, Fenerbahçe Dalyan'da ev sahipliği yapıyor.


Misina’da alışmış olduğunuz klasik tatlardan farklı tatlara yer veriliyor. Girişte karşılaşacağınız günlük, taze ve ilk elden seçilerek alınan balıklar, sizlere balık mostrasında sunuluyor. Misina’nın en büyük özelliklerinden biri ise bir kez uğrayanların bir daha buraya gelebilmek için fırsat kollamaları. Misina, insanda tam anlamı ile bir bağımlılık yaratıyor.
Ayrıca Aralık-Ocak tarihleri arasında Misina’da Kars-Ardahan kazı günleri yapılıyor.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Misina Balık , Restoran

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz