Ayvalık Feneryolu Balıkçısı'nda Kalkan Mevsimi!

Sağlıklı bir bünye için balık, olmazsa olmazdır. İçerdiği mineraller, fosfor, folik asit ve kalsiyum sayesinde vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Genellikle kış mevsiminde tüketildiğine inanılır ancak balığı her mevsim yemek mümkündür, ancak her mevsimin kendine ait bir balık türü vardır.

18 Nisan 2019 17:21
Ayvalık Feneryolu Balıkçısı'nda Kalkan Mevsimi!
Mevsimlere göre tüketilen balık türleri farklılık gösterir. Son derece faydalı olan balıktan yararlanmak için taze bir şekilde tüketmek gerekir. Aksi halde zehirleyebilir. Kış mevsimini geride bıraktığımız şu günlerde balık zehirlenmesi yaşamamak adına doğru türleri tercih etmelisiniz.


Bu ayda en fazla avlanan balık türü levrek, kalkan ve mercan balığıdır. En lezzetlisi ise kalkandır.Peki kalkanın en lezzetlisi nerede yenir?


Fenerbahçe'de bulunan Ayvalık Feneryolu Balıkçısı, İstanbul Bağdat Caddesinin ilk balıkçısı unvanıyla, samimi ve sıcak dekoruyla caddede sizleri bekliyor.


Mekânda cunda ve Girit mutfağının seçkin ürünleri, Ege mutfağının özünü oluşturan zeytinyağı, Ayvalığın türlü otları ve deniz lezzetleri sizi daha önce tatmadığınız bir lezzet dünyasına götürüyor. Her gün olta balıkçılarından temin edilen çeşit çeşit mevsim balıklarının yanında, geniş meze, ara sıcak ürün çeşitliliği mekânı çok cazip hale getiriyor.

YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: kalkan , ayvalık , feneryolu , balıkçısı , mekan

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz