Ay'da Dans Eden Tanrıça Shang Palace'da

Uzak Doğu kültürünün zarif dokunuşlarıyla tasarlanan Shangri-La Bosphorus İstanbul, sizleri Asya’nın masalsı dünyasına davet ediyor!

05 Eylül 2014 12:35
Ay'da Dans Eden Tanrıça Shang Palace'da
Mid-Autumn Festivali ile herkesi uzak diyarlara götürmekte kararlı olan şehrin en iyi Çin restoranı Shang Palace, dolunayın zirveye çıktığı 6, 7 ve 8 Eylül akşamları kutlanacak festival için enfes bir menü hazırladı.

Festivali kutlamak için 6 Eylül Cumartesi ve 7 Eylül Pazar günleri festivalin en önemli simgesi olan Moon Cake ve Çin yeşil çayı, Nişantaşı, Abdi İpekçi caddesi üzerinde kurulacak stantta ziyaretçilere dağıtılacak ve yapılacak ‘Moon Cake Yarışması’na katılanlara ödüller kazanma fırsatı sunulacak!


En eğlenceli Moon Cake selfie’sini çeken kişiye verilecek olan büyük ödül ise, Shangri-La Bosphorus Istanbul’da haftasonu çift kişilik konaklama fırsatı...


Mid-Autumn Festivali'nin Masalsı Hikayesi

Rivayete göre; tanrıların yerine imparatorların cirit attığı dönemde nişancılığıyla ünlü Hou Yi isminde bir okçu yaşardı. Hou Yi’nin de güzelliği dillere destan Chang E. isminde bir karısı vardır. Bir gün gökyüzünde esrarengiz bir şekilde 10 güneş belirir. Güneşler toprağı o kadar ısıtır ki bundan endişelenen imparator Hou Yi’yi çağırarak 10 güneşten dokuzunu vurmasını ister. Hou Yi bu çok zor görevin altından başarıyla kalkar; buna çok sevinen imparator, okçuyu yaşam iksiriyle ödüllendirir. Eşinin bir zalime dönüşeceğinden korkan karısı Chang E. bu iksiri gizlice içer ve etkisiyle aya doğru yükselir... O gün bugündür günümüzde ay tanrıçası olarak bilinen ve halen ayda yaşadığına inanılan Chang E. her Eylül, ay dolunaya dönüştüğünde ayda dans ederek halkına duyduğu özlemi dile getirir.

Bu yüzden güzelliğin ve zarafetin simgesi olarak ay, Çinliler için büyük bir önem taşır ve her yıl kutsal ay ve tanrıça için ‘Mid-Autumn Festivali’ düzenlenir. Bu festivalde sadece aileler ve yakın dostlar biraraya gelerek ayı temsil eden tüm yuvarlak simgeleri kullanarak, ay şarkıları söyler ay şiirleri okurlar. Yuvarlak masada oturur, yuvarlak ay keki yer, yuvarlak ayı izler ve aydaki dans eden kadını ararlar.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Shangri-La Bosphorus

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz