Atatürk'ün lokantası Kaşıbeyaz'a emanet

Ankara'nın sembolü haline gelen ve 2 yıl boyunca boş kalan Atatürk Orman Çiftliği Merkez Lokantası'nın yeni sahibi belli oldu: Kaşıbeyaz Lezzet Grubu.

12 Şubat 2015 14:25
Atatürk'ün lokantası Kaşıbeyaz'a emanet
2013 yılından beri icra nedeniyle boşaltıldığı için 2 yıldır boş duran lokantayı AOÇ yönetimi aylık 16 bin 500 lira artı KDV karşılığında işletecek girişimciyi bulmak için ihaleye çıkmıştı. 1925 yılında kurulan AOÇ Merkez Lokantası’nın yeni sahibi, kebabın marka ismi Kaşıbeyaz Lezzet Grubu oldu. Böylece İstanbul'un dört bir yanına yayılmış olan Kaşıbeyaz Lezzet Grubu, Kaşıbeyaz Florya, Yeniköy Kaşıbeyaz Bosphorus, Kaşıbeyaz Akvaryum, Kaşıbeyaz Balık, Kaşıbeyaz Baklava ve Kaşıbeyaz Gala’dan sonra şube sayısını 7’ye çıkardı.

Kaşıbeyaz Lezzet Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Kaşıbeyaz yazılı şu açıklamalarda bulundu: “Atamızdan yadigar kalan ve Ankara’nın simgesi olan AOÇ Merkez Lokantası’nın ihalesini kazanmamız bizim için oldukça gurur verici. İstanbul dışında ilk yatırımımızı Atatürk’ün yadigarına sahip çıkarak yapmamız, markamız için önemli bir hamleydi. Artık AOÇ Merkez Lokantası, Kaşıbeyaz Lezzet Grubu’na emanet.”


Atatürk’ün kuruluş aşamasında zamanının büyük bölümünü geçirdiği çiftlikte, 1925 yılında dostlarıyla bir araya geldiği bir mekan olarak hazırlanan Merkez Çiftlik Lokantası, 1930’da ise restorana çevrilip işletmesi Tarım Bakanlığı’na verilmişti. Atatürk’ün, İsmet İnönü ile meşhur yemek fotoğrafına da mekan olan Merkez Lokantası, Cumhuriyet’in ilk yıllarından günümüze Ankara’da sosyal hayatın önemli bir parçası olarak faaliyet göstermişti.


İlk özelleştirme 1962’de

1956’da Alman mimarlarca bugünkü haline getirilen lokanta 1962’den itibaren özelleştirilerek hizmet vermeye devam etti. 250 kişilik ana salonu ve 80 kişilik özel Ata salon ile 750 kişilik bahçesiyle başkentin önemli buluşma noktalarından biri olan lokanta, 2013 başında icra yoluyla boşaltıldı ve kapandı.

10 yıl işletecek

İhaleyle birlikte AOÇ Merkez Lokantası’nı 10 yıl boyunca Kaşıbeyaz Lezzet Grubu işletecek. AOÇ Merkez Lokantası’nın işletmesini kazanarak İstanbul dışındaki ilk yatırımını da gerçekleştiren Kaşıbeyaz Lezzet Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Kaşıbeyaz ihale sonrası yaptığı açıklamada “Ata’mızdan yadigar kalan ve Ankara’nın simgesi olan Merkez Lokantası’nın ihalesini kazanmamız bizim için gurur verici. İstanbul dışında ilk yatırımımızı Atatürk’ün yadigarına sahip çıkarak yapmamız, markamız için önemli bir hamleydi” dedi.

İhale için iki yıl beklendi

2013 yılı başında icra yoluyla boşaltılıp kapanan lokantayla ilgili olarak AOÇ Genel Müdürlüğü yetkilileri işletmecinin kirayı uzun süredir düzenli ödememesi nedeniyle mahkemenin tahliye kararı verdiğini savunmuştu. Lokantanın AOÇ ile özdeşleşmiş bir mekan olduğunu, ifade eden yetkililer, lokantanın faaliyetlerinin sürmesini arzu ettiklerini bildirmişti. Buna rağmen yeni kiracı bulmak için ihaleye çıkmaları yaklaşık 2 yıl sürdü.

Kaşıbeyaz Lezzet Grubu


1974 yılında Aksaray’da kurulan Kaşıbeyaz Restoran, 1987 yılından itibaren Kaşıbeyaz Lezzet Grubu olarak Florya’da hizmet vermektedir.

Kaşıbeyaz Florya geleneksel Güneydoğu mutfağının lezzetlerini ayrıcalıklı ve özgün sunumuyla günümüze taşırken aldığı özel ödüller ile markasını taçlandırmaya devam etmektedir. 700 kişilik kapalı salonu, 40 kişilik VIP salonları, 300 kişilik bahçe kapasitesi, çocuk parkı, çocuk oyun odası, internet hizmeti ve 250 araçlık otoparkı ile kusursuz hizmet anlayışının ön plana çıkarıldığı bu özel mekân, damak tadına hitap etmekle kalmayıp, şıklığı ve hizmet kalitesiyle de vazgeçilmez olmayı hedeflemektedir.

Kaşıbeyaz Florya'nın menüsünde Antep yemekleri ve kebaplar ön planda. Ali Nazik, Fıstıklı Kebap, Soğan Kebabı ve Abugannuş, Kaşıbeyaz Florya’nın iddialı olduğu kebap çeşitlerinden yalnızca birkaçı.
Kaynak:Hürriyet
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz