Atatürk'ün bizzat ziyaret ettiği restaurant; İskele!

Güneşin içimizi ısıttığı bu güzel günde, çok özel bir yeri ziyaret ettim: Atatürk’ün bizzat ziyaret ettiği İskele Restaurant.

22 Mart 2018 09:30
Atatürk'ün bizzat ziyaret ettiği restaurant; İskele!
İskele, Büyükçekmece’nin Mimar Sinan Limanı’nda eski bir Rum mahallesinde, eski adıyla”Kalitratya”, Mimar Sinan’da bulunuyor.


1923 mübadele döneminde göç etmek zorunda bırakılan mübadillerin yoğun olarak yerleştiği yerlerden biri olan Mimar Sinan’a Atatürk, mübadillerin sorunlarını dinlemek için gelmiş. Mübadillerden biri, "Paşam, Yunanistan'da o kadar toprak bıraktık burada 6 dönüm yer verdin nasıl olacak bu iş?" diye sorunca, Paşa ayağa kalkmış ve "İşte tapusuz toprak, ekmeğinizi oradan çıkaracaksınız" diye öğütlemiş. O günden bugüne üç nesil devam ettirmiş İskele'yi.


İskele'de balığın uzmanlarının evindesiniz. Üçüncü nesil işletiyor artık İskele'yi. Aklınıza gelebilecek her çeşit mezeyi bulabilirsiniz, sayısına inanamayacaksınız.


İskele Restaurant, zaten limanda bulunduğundan balıklar günlük olarak geliyor ve önünüze taze sunuluyor.


Tatlılarda kendi yetişitrdikleri kabaklardan yaptıkları kabak tatlısı, ayva tatlısı, dondurmalı irmik, cevizli incir ve hurma tatlısı var.


İskele'ye güzel bir akşam yemeği için uğrarsanız, Atatürk'ün oturduğu masa ve sandalyelerin mekandakilerle birebir olduğunu farkedeceksiniz...


Berru Kahyaoğlu
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz