Çengelköy'de ünlülerin tek tercihi sosyete kebapçısı: Boğaziçi Al'a..

Kandilli’deki tek kebap durağı olan Boğaziçi A’la mütevazi kurucularından Timur Ceylan kebap sektörünün hayatımızdaki önemini anlattı..

28 Aralık 2013 09:52
Çengelköy'de ünlülerin tek tercihi sosyete kebapçısı: Boğaziçi Al'a..
Boğaziçi A'la Restaurant'nın kuruluş hikayesinden biraz bize bahseder misiniz?

Boğaziçi A'la bir aile şirketidir. Kurucu ortaklarından biri ben diğeri ise kardeşim kadar yakın gördüğüm kuzenim Muzaffer Çevre’dir. Zaten biz ailece 25-30 yıldır bu işin içerisindeyiz. Baba mesleği.. Babamız otelcidir. Otel kökenlidir. Divan otel'inden emeklidir. Burası 2011 yılının şubat ayında kuruldu. Aşağı yukarı 3 yıla yaklaştı. Bu bölgede ihtiyaç olduğunu düşünerek böyle bir yere hep beraber bir sürü maddi manevi çabayla bir araya geldik. Böyle bir tesis kurduk.Onun dışında tabi iyi hizmet kaliteli servis, lezzet önceliklerimiz bunlar.. Büyüklerimizden gördüğümüz şekilde mesleğimizi de burada devam ettirmek istiyoruz. Daha önce de yerlerimiz vardı. Beyoğlu'nda, Taksim'de aşağı yukarı 20 yıldır devam eden müesseselerimiz vardı. Beyoğlu pub, İpekyolu restoran gibi şimdi tamamen hepimiz buradayız.

Peki müşteri portföyünüz nasıl?

Genelde üst düzey insanlar.. Bölge çok kaliteli bir yerdir. Aileler gelir. Genel Müdürler, CEO’lar, Finans Müdürleri öğle tatillerinde geliyorlar. Tek handikap çevremizde iş yerleri olmaması.. Çünkü genelde burası konut bölgesidir.

Konut bölgesi olduğundan dolayı paket servis olarak da çalışıyor musunuz?

Evet paket servisimiz elbette var. Aşağı yukarı bölgeye hakimiz diyebilirim. Buradan Beykoz'a kadar servisimiz var.

Yoğunluk ne zamanlarda oluyor ?

Genellikle hafta sonu çok yoğun oluyoruz. Zaman zaman dizi çekimleri yapıyoruz.

Hangi diziler olduğunu bizimle paylaşabilir misiniz?

Hemen hemen bir çok dizi mesela; Arka Sokaklar, Huzur Sokağı, Bir Aşk Hikayesi, Bir Çocuk Sevdim, Pis Yedili, Karadayı gibi..

Peki başka şubeler açmayı düşünüyor musunuz?

Tabi ki düşünüyoruz. Hedeflerimiz içinde var. Öncelikle burayı tam anlamıyla oturtalım ondan sonra şubelerimizi açacağız.

Et & kebap kültürümüz baya ilerlemiş durumda menünüze alkol koymamanızın bir sebebi var mıdır?

Belli bir sebebi yok. Hatta biz burayı açarken 2011 yılında alkolsüz olarak açtık. Sonra bize aşırı bir talep geldi. “Alkol niye yok burada? Alkol da koyun menünüze.” gibilerinden.. Sonra uzun uğraşlar sonucu turizm belgesi aldık. Alkol koyduk. Fakat daha sonra pek bir rağbet bulamayınca alkolü kaldırdık. Konsept ne kadar uygun olsa da bölgeden ötürü kaldırdık. Sonuçta müşteri memnuniyeti bizim için önemli, bir tarafı kazanalım derken diğer tarafı kaybetmek istemedik ve kaldırdık.

İstanbul’da bir hayli kebap restoranı var ve çoğalmaya devam ediyor? Bunu neye bağlıyorsunuz?

Tamamen insanlarımızın damak zevkine. Bizim insanımız seviyor kebabı.

Peki hangi kebap restoranlarını beğeniyorsunuz?

Biz mesleğin içinde olduğumuz için, hatta çoğunda da çalıştım. Burayı açmadan evvel Develi, Adana Yüz Evler kebapçısında, Adana Dostlar’ da.. Bunlar markalaşmış yerler bu mekanları da kendimize örnek alıyoruz yemek anlamında. Ustalarımızda öyle ve genellikle Antep yöresine hitap ediyoruz.. Mesela lahmacunumuz çok iyidir Antep lahmacunu keza kebaplarımız da öyle.

Boğaziçi A’la’ya ilk kez geleceklere ne tavsiye edersiniz?

İskender kebabımızı tavsiye ediyoruz. Onun dışında A’la kebabımız var. Al’a kebabımızı da şöyle anlatıyım; bildiğimiz bıçak kıymasından çekiliyor. Fakat içine pastırma kaşar peyniri koyuyoruz. Dışına dana tranç sarıyoruz. Değişik bir lezzet veriyor. Farklı bir spesiyaldir o da. Külbastımız çok iyi mesela.. Tatlı olarak da; çok güzel kabak ve ayva tatlısı yapıyoruz. Onun dışında künefemiz çok iyidir. Bunların yanı sıra portakal rendeli irmik helvası doldurmalı, çikolatalı suflemiz, fırın sütlaç, kazandibi var.. Bunlarda oldukça rağbet gören tatlı çeşitlerimizdir. Bunların yanı sıra bizde dünya mutfağına yönelik yemekler yapıyoruz. Özel fast food tarzı bile hamburgeri menümüzde müşterimizle paylaşıyoruz.

Peki A’layı diğer restoranlardan ayıran diğer özellik nedir?

Servisimiz olsun, mutfak bölümümüz olsun, güler yüzümüz, artı konsept olsun. Her müesseseye saygımız sonsuz ama Boğaziçi A’la bu alanlarda tektir.

Düğün,nişan, özel günler, iş toplantıları yapılıyor. O günler de tamamen müesseseniz kapanıyor mu? Yoksa diğer salonlarda servis verilmeye devam ediliyor mu?

Üst salonumuzda bir organizasyon varken, diğer müşterilerimiz aşağı salona gelip yemeklerini yiyebiliyorlar. Kimsenin kimseye etkisi olmuyor. Kapasitelerimize gelince ise; üst salonumuzda 150 kişiye kadar düğün ,nişan vs organizasyon yapılabiliyor..Terasımız var. Terasımızda da aynı şekilde hatta ramazanda iftar yemekleri de verilebiliyor .

Et & kebap restorancılığını ileriki yıllarda sizce nerelerde göreceğiz? Malum fast food lokantaları baya rağbet görüyor. Olumsuz bir etkisi olabilir mi?

Bence olmaz. Et & kebap bizim insanımızın kültüründe var. Damak tadına Türk insanı kadar düşkün bir millet yok. Bence itibarını kaybedeceğini zannetmiyorum. Hatta gelişerek devam edecektir.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz