Anne lezzeti Mira'da!

Mira’nın bahçe kapısından adımınızı attığınız anda kendinizi Ege’de bir sahil kasabasında hissetmeniz mümkün…

09 Kasım 2012 16:01
Anne lezzeti Mira'da!
Öyle şirin ve güzel bir dekorasyonu var ki, o bahçede geçireceğiniz keyifli dakikaların bitmesini hiç istemeyeceksiniz. Daha ilk geldiğiniz gün tekrar gelmek için kendi kendinize söz vereceksiniz. Beyaz sandalye ve masaların olduğu bahçede, siz yemeğinizi yerken size sardunyalar, yaseminler eşlik ediyor…

Size yaşatacağı lezzet turu muhteşem bir Ege kahvaltısıyla başlıyor. İçerisinde Ege’ye ait peynirler, zeytinler, zeytinyağları… Ege Mutfağı’na özel otları, cibes, kaya koruğu, zeytinyağlı sarma, asma yaprağında levrek, Çerkez tavuğu ve tüm bu lezzetlere eşlik eden enfes İstanbul mezeleri Mira’da sizleri bekliyor…

İşin mutfağında mekanın sahiplerinden Tabita Özden var. Tek tek menüdeki tüm yemeklere elinin lezzetini katmış. Yeni ve farklı tadlar yaratmayı seviyor.

Daima en iyiyi sunmayı hedefleyen Mira ekibi; nişan, düğün, lansman, kokteyl, doğum günü, kına gecesi, bekarlığa veda partisi gibi kişiye özel organizasyonları başarı ile gerçekleştiriyor.

İşte üç kardeşin bir araya gelerek oluşturduğu mekanda, kardeşlerden Yakup ve Tabita Özden’in ağzından Mira…

Sizi tanıyarak en başından başlayalım Mira’yı tanımaya…

Misafir ağırlama bizim çocukluktan beri annemiz dolayısıyla alışkın olduğumuz bir kavram. Ailemizden gelme bir miras diyelim hatta. Kurtuluş’ta büyüdük. Orada aile dostlarımız, komşularımızla çok yakın ilişkilerimiz vardı. Sürekli birbirimize gelip giderdik. Uzun uzun sofralar kurulurdu. Bol sohbetli yemekler yenirdi. Bu bir alışkanlıktı bizde. Mutfak alışkanlığı da aynen öyle. Annemiz bize bu konuda son derece fazla destek verdi. Yemek yapmayı ve insanları ağırlamayı çok seviyoruz o yüzden.


Üç kardeşiz biz. Hepimizin başka başka meslekleri var. Aradan yıllar geçince “acaba beraber bir şeyler mi yapsak?” dedik. Tabii bunda annemizin ‘hep beraber bir şeyler yapsanıza’ gibi söylemlerinin de etkisi vardı. ‘Yapabilir miyiz?’ diye düşünmeye başladık. Uzun yıllardır da aslında konuştuğumuz bir şeydi bu. Erkek kardeşimizin Bodrum’da bir restoran denemesi oldu. Oradan da edindiğimiz tecrübeler vardı. Sonra yer araştırmaya başladık. Tarihi dokusu olan bir mekan arıyorduk. İstanbul’un özel noktalarından birisi olsun istedik. Balat’da, Cihangir’de, Beyoğlu’nun farklı noktalarında, Etiler’de ve Levent’ de yer baktık. Sonra burayı bulduk. Çok da içimize sindi. Hatta aşık olduk buraya. Yeniden baştan aşağı düzenledik. Burası bir evdi önceden. Biz her şeyi yeniden tasarımladık. Menü konusunda Bodrum’daki müdavimi olduğumuz restoranın şefinden de fikirler aldık. O da bize sıcaklar konusunda destek verdi. Bir sürü şey geliştirdik. Önce çok uzun bir menü oldu. Sonra çok abartıyoruz dedik ve bazı şeyleri çıkarttık.

Peki mekanın adı neden Mira?

Mira ismini Tabita buldu. Mira bir yıldız ismi. Gecceleri yunus balıklarına okyanuslarda rehberlik eden, yön gösteren yıldızın ismi. Büyük bir yıldız. Nasa görüntüleri de biraz etkiledi bizi.. Kelime anlamı olarak da aile ve topluluk bütünlüğü anlamına geliyor. Biz ailece bir iş yapıyoruz. O yüzden de çok örtüştü. Sonra da Mira’nın tasarlanması süreci oluştu.

Dekorasyon tamamen size mi ait? Yoksa birisiyle çalıştınız mı? Çünkü tam bir Ege havası var mekanın dekorasyonunda…

Biz de bir Ege esintisinin olması istiyorduk. O yüzden de bir mimar arkadaşımızla birlikte çalıştık. Onun tecrübesi, fikirleri, bizim konsept çalışmamız bütünleşti. Hatta bir ara tereddüdümüz de oldu. ‘İçerisiyle dışarısı çok mu alakasız oldu?’ diye. Gelen herkesten de güzel olduğuna dair tepkiler alınca o tereddütten vazgeçtik.
Burasının özel bir sihri ve özel bir samimiyeti var. Çiçekleri çok seviyoruz. Çok önem veriyoruz. Her dönem güncellemeye, yenilemeye çalışıyoruz. Yaşatabildiğimiz kadar yaşatmaya çalışıyoruz.


Nasıl bir mutfağı var Mira’nın?

Biz zaten ailece Ege tutkunu olan bir aileyiz. Çok gezip, çok görüp, çok yiyip bunları tecrübe ediyoruz. Biz burayı ilk oluşturduğumuz zaman bizim yiyeceğimiz şeyleri koyacaktık menümüze. Nitekim de öyle oldu. Yemekten keyif alacağımız ürünleri koyalım misafirlerimizin önüne istedik. Benim mutfağa olan yakınlığım, çocukluğumuzdan beri annemizden öğrendiklerimiz, çevremizden gördüklerimiz hepsi bütünleşti Mira’nın mutfağında.


Özellikle akşam yemeği ve meze menüsünü oluştururken hem eski İstanbul mezelerini, hem Ermeni ve Rum mezelerini menümüzde bulundurmak hem de Ege otlarının çeşitliliğini, zeytinyağını bulundurmak tercihimizdi. Yaklaşık olarak 30 çeşit mezemiz var. Menüde Ermeni pilakisi, Ermeni sarması, uskumrusu, topiği ve aynı zamanda Ege’nin otları ve deniz ürünlerine kadar her şey mevcut. Boğaz’da olmamızın avantajı olarak misafirlerimiz balık ve rakıyı da tercih ediyorlar. Onlara küçük küçük masaları dolaşarak sohbetimizle eşlik etmeye çalışıyoruz.

En çok hangi mezeler revaçta şu ara? En çok menüden neyi sevdiler?

Bizim en çok ahtapotumuzu sevdiler. Deniz börülcesi çok beğeniliyor. Bilinen tariflerden biraz farklı olarak yapıyoruz.

Neler yapıyorsunuz farklı olması için mesela?

Sırrını veremiyoruz tabi ki :) Ama deniz mahsullerimiz Ege’den, Bodrum’dan geliyor. Bu da çok ayrıcalık katıyor. Mesela ahtapotu biz sadece şarapla pişiriyoruz. Bu da bir çok restoranda bulamayacağınız bir tat almanızı sağlıyor. Deniz börülcesini daha az haşlayarak daha diri pişmesini sağlıyoruz. Mutfağımızda ön planda olmak istediğimiz şey tamamen doğallık. Kimyasal bulunmayan, hazır soslar bulunmayan bir mutfak istiyoruz. Burası tamamen kendimizin elinden çıkan soslar, salatalar, mezelerden oluşan bir mutfak. Malzemenin taze olması ortaya çıkan lezzeti çok farklılaştırıyor. Alerjisi olan arkadaşlarımız bile burada rahatlıkla yemeklerini yiyebiliyorlar. Çünkü bünyenizi rahtsız edici hiç bir şey yok. Benim mutfakta olmamda bir avantaj tabii ki.

Annenizden bir şeyler öğrenip mutfağa alışmışsınız ama sizinde bir ilginiz var mıydı, bir eğitim aldınız mı?

Bir eğitimim yok ama daha önceki işlerimde de üretim kısmındaydım. Daha önce kozmetik sektöründeydim. Orada da genel üretim kısmında olmayı seviyordum. Sanırım daha çok işin mutfak kısmında, üretim kısmında olmayı seviyorum. Biraz el becerim var. Doğuştan gelen bir şey herhalde, elim lezzetli.. Biraz ilgi, biraz aile görgüsü, kültürü, hepsi bütünleşti. Ben çok keyif alıyorum mutfakta olmaktan. Misafirlerimizin de son derece güveni var. Biliyorlar ki ben mutfaktayım.

Amacımız başta oluşturduğumuz düzeni, lezzeti hep korumak. Son zamanlarda menümüze eklediğimiz bir çocuğumuz, bir lezzetimiz daha var; ahtapot carpaccio. Bu bizim yaratımımız. Mutlaka denenmeli. Mutlaka bir yerlerde dana carpaccio veya somon carpaccio yemişsinizdir. Biz bunu ahtapotla yaptık. Hep daha fazla lezzete nasıl ulaşabiliriz diye uğraşıyoruz. Burası sadece yemek yemek amacıyla geleceğiniz bir restoran değil. Sıcak, samimi… Gelen ‘biz böyle bir yere daha önce hiç gelmedik’ desin diye uğraşıyoruz.

Sektöre yeni giren birisi olarak sektörü nasıl buldunuz?

Çok zor bir sektör gıda, hizmet. Sürekli müşteri memnuniyetinin olması gerek. Hem servis, hem mutfak anlamında çok iyi olmanız gerekiyor. Bu yolda uzun yıllar olmaya niyetliyiz.

Şubeleşmeyi düşünüyor musunuz?

Hayır. Öyle bir fikrimiz yok. Kendine özel olarak kalsın burası. Yazın bahçedeyiz. Kışın üstünü kapatıp, rüzgarı, yağmuru kesip oturabilir hale getireceğiz.

Mira’dan bunları yemeden ayrılmayın diyeceğiniz neler var?

Mutlaka ahtapot salatamızı, ahtapot carpaccio’yu, deniz börülcesini, zeytinyağlı sarmayı, asma yaprağında levreğimizi, kabak mücverimizi, ermeni topiğimizi yiyin. Klasik restoranlardan farklıyız, daha sıcak, samimi anne mutfağı gibiyiz. O yüzden bütün lezzetlerimizin tadına bakın bizce..

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Baharda çok güzel yaseminlerimiz oluyor. Kahvaltılarımız çok güzel. Ege Mutfağı’nı yansıtan bol zeytin, zeytinyağı, söğüş salatamızın olduğu serpme bir kahvaltımız var. Boğaz esintisinde kitabınızı alıp, içkinizle tek başınıza rahatlıkla oturabileceğiniz bir mekan.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: mira , arnavutköy

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz