37 yıllık klasik.. Şamdan...

Her yıl Eylül başı açılıp Haziran ortasına kadar süren Şamdan geleneği 1975 yılından bu yana ilk günkü keyfiyle devam ediyor. Şamdan uluslararası mutfağa sahip lüks bir restoran, klasik Şamdan müziği ile de gecceyi dolu dolu yaşayacağınız bir gecce kulübü. Art deco tarzında döşenmiş iki katlı villasında deneyimli personeliyle değişmeyen kalitede servisiyle 37 yıllık bir klasik.. Şamdan’ın başarı öykünü bir de Şehnaz Tuna’ dan dinledik…

07 Mart 2013 11:36
37 yıllık klasik.. Şamdan...
Dile kolay Şamdan 37. Yılında. Bu süreçten bahseder misiniz?
Ben yarısından biraz uzun süredir Şamdan macerası içindeyim. Bizim için çok önemliydi 37. Yıl. Türkiye’de dünya da bile hala popülaritesini devam ettiren, açık kalabilen bir gecce kulübü olarak klasmanda tekiz. Yurt dışında görüyoruz 40 50 senelik mekanları ama onlar biraz daha artık sadece yaşatmak için devam ettiriyorlar. Biz hala insanların içeri girmek için çabaladığı bir mekanız.

Eğlence bir lüks insanlar bunun için para harcıyorlar, hal böyle olunca da ilgi görmek özel hissetmek istiyorlar. Biz de bunu sağlıyoruz. Kapıdan içeri girdiğiniz andan itibaren Şamdan’a emanetsiniz. Misafirlerimizden biri biraz içkiyi kaçırsa kendisinden tepki görsek bile arabasını teslim etmiyoruz. Evine kadar biz bırakıyoruz. Kavga neredeyse hiç olmuyor çünkü herkes tanıdık. Biraz pahalı ama her şey 1. Sınıf ve miktar olarak fazla. Bütün bu özellikler Şamdan’ı Şamdan yapıyor…


37.yıl da nostaji temasını öne çıkardık. Burası bir ev gibi hakkaten.. Duvar kağıtları, şömine vs. insanların ev davetlerini yaptığı bir mekan. Aslında o zamandan bu zamana çok bir şey değişmedi.

Gecce kulubü nasıl oldu Şamdan?
Çok spontane gelişti. Müzik çalıyor, insanlar dans etmeye başlıyor… Tamamen kendi kendine oluştu ve şu an ağırlıklı gecce kulübüyüz.

Biraz İstanbul gecce hayatından bahsedelim, ne düşünüyorsunuz? Birçok yer açıldı..

Çok yeni yer açılıyor, biz çok destekliyoruz. Mesela karşıya bir mekan açılsa bunun bize güzel bir etkileşimi oluyor, oradan çıkınca yine gecceyi burada sonlandırıyorlar. Çok çeşit var bu kadar fazla alternatifin olması çok güzel. Tercih ederim ki açılan yeni mekanların prensipleri olsun ve devam etsin. Açılıp açılıp kapanan yerler görünce üzülüyorum çünkü bir yatırım ve emek oluyor.


Peki Şamdan klasiği olan ‘tükürük köfte’ nin hep aynı lezzette olmasının sırrı nedir?

Açıldığından beri bu köfte vardı. Yıllardır aynı personelle çalışıyoruz. Dolayısıyla da aynı lezzet bütün yemeklerimizde korunuyor.
Bu kadar insanın uzun yıllardır çalışması da büyük başarı, Sanırım sizden de kaynaklanıyor bu durum?
E tabi bütün personelin Mehmet babası, ben ablalarıyım. Birinin çocuğuna bir şey olsun, sağlık sorunları vs. her şeyi bir kenara bırakırız. Çocuklarımızı da öyle yetiştiriyoruz ki ileride bu işletmenin başına geçince aynı şekilde devam ettirsinler diye.

Gamze Aksu
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Şamdan , Kulüp , Gece , Eğlence , Şehnaz Tuna

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

(1 Yorum Yapıldı)

Misafir(Yakup ŞAHİN) KEMAL Bey bu meslegin piri mesleği iyi bilen bir işletmeci zaten kendisi ADAM gibi ADAM Kendisine Başarılar temennihimdir nice 37 yedilere ALLAH Nasip eylesin

7.03.2013 16:19:18
Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz