360'ı keşfetmeye hazır mısınız?

İstanbul gecce hayatının kalbinin iki yakada da attığı 360'ın sahibi Mike Norman ile bir araya geldik. Moda ve Beyoğlu arasındaki farktan, eğlence anlayışımıza, sahte içki operasyonundan müziğe bakış açımıza kadar birçok konuda sohbet ettik...

19 Aralık 2012 10:49
360'ı keşfetmeye hazır mısınız?
Röportaj: Seycan AKSU

Öncelikle herkesin merak ettiği bir soruyu sorayım; Moda ile Beyoğlu 360 arasında fark var mı?

7 senedir Beyoğlu'nda 2 senedir de Moda'da hizmet veriyoruz. Konsept olarak çok fark yok, mönülerde biraz değişiklik var. Beyoğlu perşembe gününe kadar restoran, perşembeden sonra kulüp oluyor. Ancak Moda'da Latin gecceleri de yapıyoruz, DJ performansı da.

İki taraf arasındaki en büyük fark müşteri. Beyoğlu'nda %50 yabancı, %50 Türk misafirlerimizi ağırlıyoruz. Ama Moda'daki portföyümüz %100 Türk. O yüzden mutfaklarımız arasında fark var. İki taraf da dünya mutfağı konseptinde ancak, Beyoğlu'nda yabancılar daha çok Türk lezzetleri denemek istiyor, karşıdaki Türkler ise daha farklı lezzetler keşfetmek istiyor! Moda'da ördek ve sushi satarken burada sosyete kebabı satıyoruz. Tam ters yani!

İki tarafın müşterileri de apayrı diyebiliriz o zaman?

Evet. Yani burası Beyoğlu, herkes kafasına göre takılıyor, daha rahat, salaş. Ama Moda öyle değil. Kıyafetler, tarzlar, içkiler bir anda değişiyor. Kapı kontrolü de Beyoğlu'nda daha zor. Moda'da müşteri profilimiz belli. Ama burada international bir yapı var. Kimin geleceği belli olmuyor. Bu nedenle girişlere çok dikkat ediyoruz. Ne olursa olsun gecceleri yanında kadın olmayan bir erkeği içeriye almıyoruz. Balansa dikkat ediyoruz. Ama Moda daha snob, orada biraz daha rahatız...

360'larda hayat ne zaman başlıyor?

Biz öğlen servisi de veriyoruz. Ama tabii ki akşamları çok daha yoğunuz. Canlı performans olan günlerde gecce 12'de tüm masalar kalkmış oluyor.

Ya halaa yemek yiyenler varsa? Haydi bakalım ayağa mı diyorsunuz?

Tabii ki hayır. Onları bekliyoruz. Bazı yerlerde bu uygulama var ancak biz kimseyi rahatsız etmiyoruz. Zaten performans olan günlerde gelen misafirler de konseptimizi bildiği için dört gözle masaların kaldırılmasını ve eğlencenin başlamasını bekliyor.

Bir de şu var, bize gelen insanlar hem kaliteli yemek, hem de kaliteli müzik imkanının bir arada buluyor. 12'den sonra konsept değişince bir geccede iki mekana gitmiş gibi oluyor.

Sadece müzik dinlemeye gelebiliyor muyuz? Bunun için bir giriş ücreti alınıyor mu?

Tabii ki gelebilirsiniz. Bir o kadar de gecce gelen misafirimiz var. Giriş ücreti alıyoruz ancak bu ücret karşılığında içki de veriyoruz.. Müzisyene göre fiyat değişiyor ama 30-40 TL civarı oluyor.

360'ta kimler çalıyor? Tarzınız nedir? Siz mi belirliyorsunuz?

Keşke kendi zevkime göre belirleyebilsem! Piyasaya göre hareket ediyoruz. Araştırıyoruz. Çok nadir 1-2 istisnanın dışında Türkçe çalmıyoruz. Ama Türkiye'de şöyle bir problem de var, örneğin DJ Ralvero geliyor diyoruz, kimse tanımıyor. "İn my bedroom" diyoruz, 'ooooo'lar başlıyor. Bu yüzden marketing çalışması çok önemli.

DJ kabininde sadece DJ'lere mi yer var, yoksa PR mantığından yola çıkarak ünlü isimleri de ağırlıyor musunuz?

Hayır. Bizim marketing prosedürümüze uymuyor. Bana biraz alakasız geliyor bu durumlar. Dediğiniz gibi ünlü isimler misafirimiz olarak kalsın:)

Son yapılan sahte içki operasyonundan haberiniz vardır. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? Gecce dışarı çıktığımızda neye dikkat etmeliyiz?

Bu çok hassas, önemli ve tehlikeli bir konu. Bu anlamda denetlemeler çok önemli ki, ben bunun çok sıkı yapıldığını görüyorum. Ancak şu da var ki, onayladığımı asla düşünmeyin ama, Türkiye'deki içki fiyatları o kadar yüksek, o kadar çok vergi alınıyor ki... Dünyada bu kadar pahalı içki satılan bir ülke daha yoktur herhalde! Yabancı misafirlerimiz de çok şaşırıyor.

Bu durum da bazı işletmeleri, özellikle de küçük çaplı mekanları bu duruma itiyor herhalde. Ama ne olursa olsun bu insan sağlığı. Yapamıyorsan kapat, git başka bir iş yap. İçkinin pahalı olması kimseye kaçak içki satma hakkı vermez. Burada en büyük görev devlete düşüyor, sadece denetimle olmuyor işte. Vergilerin düşürlmesi gerek. Gecce dışarı çıkanlara tavsiyem ise, bilmedikleri, tanımadıkları yerlerde şişe bira dışında bir şey içmesinler!
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: 360 East Moda , 360 Beyoğlu

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz